Kina će istražiti korišćenje tehnologije 3D štampanja za izgradnju zgrada na Mesecu, izvestio je u ponedeljak zvanični China Daili, dok Peking učvršćuje planove za dugoročno stanovanje na Mesecu, preneo je Rojters.
U kineskoj lunarnoj misiji 2020, Chang’e 5, nazvanoj po mitskoj kineskoj boginji meseca, sonda bez posade vratila je na Zemlju prve uzorke kineskog lunarnog tla. Kina, koja je prvo sletela na Mesec 2013. godine, planira da spusti astronauta na Mesec do 2030. godine.
Od sada do tada, Kina će pokrenuti misije Chang’e 6, 7 i 8, a potonja će imati zadatak da traži resurse za višekratnu upotrebu na Mesecu za dugoročno stanovanje ljudi.
Sonda Chang’e 8 će sprovesti istraživanja životne sredine i mineralnog sastava na licu mesta, a takođe će utvrditi da li se tehnologije poput 3D štampanja mogu primeniti na površini Meseca, izvestio je China Daili, citirajući Vu Veirena, naučnika iz China Nationala. Space Administration.
„Ako želimo da ostanemo na Mesecu duže vreme, moramo da postavimo stanice koristeći mesečeve sopstvene materijale“, rekao je Vu.
Kina želi da počne da gradi lunarnu bazu za pet godina, izvestili su kineski mediji ranije ovog meseca.
Robot sa zadatkom da pravi „cigle od lunarnog tla“ biće lansiran tokom misije Chang’e 8 oko 2028. godine, prema ekspertu sa Kineske akademije inženjeringa.
Trka za kročenje na Mesec se intenzivirala poslednjih godina, posebno sa Sjedinjenim Državama.
Ovog meseca NASA i kanadska svemirska agencija imenovale su četiri astronauta za misiju Artemis II planiranu za kraj 2024. godine, što bi bio prvi čovekov prelet Meseca posle decenija.