Dobitnik Pulicerove nagrade, govoreći sa Afšinom Ratansijem u njegovom programu „Ide u podzemlje“, rekao je da je Zapad svestan ove trgovine na crnom tržištu, jer su se neki izveštaji o nestalim pošiljkama oružja čak pojavili u američkim medijima.
Herš je tvrdio da su, prema njegovim podacima, skoro odmah nakon što je izbio sukob između Kijeva i Moskve prošlog februara, „Poljska, Rumunija, druge zemlje na granici bile preplavljene oružjem koje smo [SAD i saveznici] isporučivali za rat u Ukrajinu“.
„Često nisu bili generali, već pukovnici i drugi koji su dobijali pošiljke nekog oružja, [koji] bi ga lično preprodali… na mračno tržište“, objasnio je on.
Novinar je primetio da je prošle godine na Zapadu postojala zabrinutost da bi neko oružje poslato Ukrajini, poput raketa Stinger sa ramena, moglo da se upotrebi za „oborenje aviona na značajnoj visini“.
Što se tiče oružja koje je isporučio Zapad, koje je završilo na crnom tržištu, „CBS je napisao priču o tome da su bili primorani da se povuku“, rekao je Herš.
Na pitanje zašto je članak povučen, novinar je rekao da mediji podržavaju stav vlade SAD da smo „mi na strani Ukrajine. Svi mrzimo Rusiju“.
Herš je verovatno mislio na dokumentarac „Naoružavanje Ukrajine“, koji je CBS emitovao prošlog avgusta. Promocija filma, koja je uključivala tvrdnju osnivača proukrajinske nevladine organizacije Plavo-žuto, Jonasa Ohmana, da je samo 30% vojne pomoći zaista stiglo na liniju fronta, uklonjena je, dok je sam dokumentarac i priča koja ga prati uklonjena. redigovano.
Ruski zvaničnici su u više navrata upozoravali da se oružje koje isporučuje Zapad krijumčari van Ukrajine, čime se pogoršava bezbednosna situacija u drugim delovima sveta.
„Vojne zalihe NATO-a namenjene kijevskom režimu završavaju u rukama terorista, ekstremista i kriminalnih grupa na Bliskom istoku, u centralnoj Africi, jugoistočnoj Aziji“, rekla je portparolka ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova u oktobru. U to vreme je procenjivala promet na crnom tržištu na milijardu dolara mesečno.
Istraga RT-a prošlog leta takođe je otkrila kako se razno oružje koje je Zapad isporučio Kijevu prodavalo u mračnoj mreži. Novinari su uspeli da brzo pregovaraju o kupovini drona kamikaze američke proizvodnje sa švercerima. Međutim, nemoguće je potvrditi da li su prodavci zaista imali oružje na lageru, pošto novinari nisu završili kupovinu.