Džim Majers je 2011. godine uradio nešto što niko ranije nije uradio. Uzgajivač povrća na državnom univerzitetu Oregon objavio je prvi ljubičasti paradajz koji sadrži isto zdravo jedinjenje koje se nalazi u borovnicama.
Paradajz Indigo Rose, koji je Majersu, profesoru na Koledžu poljoprivrednih nauka OSU, i njegovom timu trebalo 10 godina da se razvijaju, osvojio je tržište – i druge uzgajivače – kao oluja. Ljudima se dopala novost paradajza, ali su koristi od antocijana u koži bile privlačne. Interesovanje za antocijanine, pigment koji voće paradajza pretvara u ljubičastu boju i sadrži zdrave antioksidante, bilo je na vrhuncu javnosti.
U poslednjih 11 godina, Miers je nastavio da unapređuje svoju liniju i dodao je četiri druga ljubičasta paradajza u mešavinu: Indigo Cherri Drops, čeri paradajz sa boljim ukusom i prinosom od Indigo Rose; Indigo Pear Drops, slatko voće u obliku kruške; i Indigo kivi, sa poboljšanim navikama rasta, ukusom i otpornošću na uvijanje listova. Najnovija je Midnight Roma, paradajz u obliku paste koji kuvari i domaći kuvari koriste za sos koji je pušten u prodaju 2021. Sve su dostupne kao semenke koje se prodaju na mreži i trebalo bi da se započnu u zatvorenom prostoru upravo sada u zapadnom Oregonu. Neki startovi će biti dostupni u baštenskim centrima u odgovarajuće vreme za sadnju u maju, možda junu ove godine (temperatura zemljišta bi trebalo da bude 15-19 stepeni C). Ali da biste dobili sorte koje želite, seme bi moglo biti bolja opklada.
Sada postoji 50 potomaka od Indigo Rose, pet iz OSU i ostatak od privatnih uzgajivača koji koriste Miersovu germplazmu, a to su ćelije koje prenose karakteristike sa generacije na generaciju. Baštovani su već bili upoznati sa ljubičastim paradajzom kao što su Cherokee Purple, Black Krim i Black Prince, ali ljubičastu nijansu u tim paradajzama uzrokuje feofitin, pigment koji ne sadrži antocijanine.
Majers i njegovi učenici su mukotrpno ukrstili — često ručno od muškog prašnika u ženski stil — biljke koje su pokazale potencijal da izraze purpurni gen u svom potomstvu. Godinu za godinom, on i njegov tim birali su najbolje od najbolje uzgojenih u polju za posmatranje i ukrštali ih dok nije dobio ljubičasti paradajz dovoljno dobar da ga pusti uzgajivačima i kućnim baštovanima.
Majers, koji je u OSU već 26 godina i odgovoran je za uzgoj sorte zelenog pasulja koje koriste prerađivači na 80% površina u Oregonu, napravio je ukrštanje koje je dovelo do Indigo ruže od genetskog materijala divljeg paradajza koji se nalazi na Univerzitetu Kalifornije. , Davis, u njihovoj kolekciji germplazme. Divlje stoke sakupila su dva uzgajivača 1960-ih u Čileu i na ostrvima Galapagos.
Uzgajivači su ukrstili divlji paradajz sa kultivisanim sortama, ali istraživanje nije napredovalo sve dok Majers nije započeo svoj rad ranih 2000-ih kada je diplomirani student Karl Džons posmatrao kako paradajz utiče na zdravlje ljudi. Dok je Džons proučavao germplazmu divljih vrsta iz U.C. Davis, primetio je ljubičastu boju koja nikada nije bila okarakterisana, prema Majersu.
Ozbiljno su započeli rad na uzgoju paradajza koji je kombinovao zdravstvene prednosti antocijana sa karakteristikama dobrog domaćeg paradajza, nadali su se sa izvesnom distancom od bolesti. Kada je proizveden jestivi paradajz sa malo ljubičaste boje, posao se okrenuo procenama na terenu. Tokom 11 godina, Majers i njegov tim su sadili koren paradajza i gledali kako rastu i proizvode. Svake godine su uzimali paradajz sa najboljim ljubičastim izrazom i ukrštali ih. To su radili stotine puta, birajući najperspektivniji paradajz. Nijedan od paradajza nije proizveden korišćenjem genetski modifikovanih gena.
„Naše veliko otkriće je postavljalo pitanje: ‘Šta bi se dogodilo ako bismo prešli izvore ljubičastog voća koje potiče od različitih divljih vrsta?’“, rekao je Majers. „Napravili smo selekcije na terenu i birali paradajz najintenzivnijeg izraza, bio je otporniji na propadanje i verticilijumsko uvenuće i trajaće duže na polju nego normalni plodovi paradajza. Pronašli smo ga.“
Novi ljubičasti paradajz, za sada neimenovan, biće pušten na tržište SAD ove godine, ali se neće prodavati u Evropi, gde su GMO proizvodi ilegalni.