„Evropski parlament je još jednom raspravljao o pitanju povratka ukrajinske dece ilegalno deportovane na teritoriju Ruske Federacije. Konstatovano je da trenutno njihov broj može dostići od 16.000 do 300.000. Evropski poslanici su tu cifru objasnili činjenicom da su Rusi počela da izvodi našu decu još 2014. godine – kada su okupirani Krim i delovi Donjecke i Luganske oblasti“, saopštila je pres-služba Ministarstva za reintegraciju privremeno okupiranih teritorija Ukrajine.
Kako je navedeno, poslanici su takođe naglasili da je prisilna deportacija ponovo postala moguća, pošto slični zločini počinjeni u SSSR-u tada nisu osuđeni, a krivci nikada nisu procesuirani na međunarodnom nivou. Međutim, sada je svetska zajednica uzela u obzir ovu činjenicu i Međunarodni krivični sud je izdao nalog za hapšenje ruskog diktatora Vladimira Putina i ruskog komesara za prava deteta Marije Lvove-Belove.
Kako napominje Ministarstvo, EU nastavlja da podržava Ukrajinu u istrazi ratnih zločina i zločina protiv čovečnosti. Evropska komisija je već dodelila više od 10 miliona evra Međunarodnom krivičnom sudu u Hagu i takođe je identifikovala 16 ruskih zvaničnika odgovornih za prisilno premeštanje dece sa privremeno okupiranih teritorija. Sledeći korak zajedničkih napora biće konferencija koju organizuju Evropska komisija i Poljska. On ima za cilj da ujedini međunarodne napore za pronalaženje dece prisilno raseljene iz Ukrajine, saopštilo je Ministarstvo.
Kako je saopšteno, francuski Senat je 20. aprila pozvao institucije EU i države članice da prikupe dokaze o nasilnoj deportaciji ukrajinske dece u Rusiju i da uvedu sankcije ruskim zvaničnicima umešanim u ove zločine.
Parlamentarna skupština Saveta Evrope (PSSE) će tokom prolećnog zasedanja od 24. do 28. aprila održati hitnu raspravu o deportaciji ukrajinske dece od strane okupatora u Rusiju.