Japan je jedina zemlja G-7 koja ne priznaje istopolne brakove niti pruža drugu zaštitu jednakih prava LGBTK osobama.
Pozivi na donošenje zakona protiv diskriminacije i druge pravne zaštite su se povećali otkako je pomoćnik premijera Fumija Kišide u februaru izjavio da ne bi želeo da živi pored LGBTK osoba i da bi građani pobegli iz Japana ako bi istopolni brakovi bilo dozvoljeno.
Ove primedbe izazvale su negodovanje javnosti, a Kišidina vladajuća Liberalno-demokratska partija počela je da priprema zakon koji bi promovisao svest o pravima LGBTK, ali ne i davao mandat. Neki konzervativci su pokazali otpor predloženom zakonu i napredak je neizvestan.
Aktivisti vide predstojeći samit G-7 kao šansu da podstaknu svoj cilj, za koji se nadaju da će ga uključiti u zajedničku izjavu lidera.
Tri grupe koje su predvodile akciju organizovale su konferenciju u martu na kojoj su formulisale izjavu koju su u petak podnele Masako Moriju, specijalnom vladinom savetniku zaduženom za promovisanje LGBTK svesti. Poziva vladu da donese zakon koji zabranjuje diskriminaciju seksualnih manjina, umesto da samo promoviše svest o tom pitanju.
„Uvođenje promocije svesti daleko je od globalnog standarda. Čak je i zakon o zabrani diskriminacije samo prvi korak“, rekao je Iuichi Kamiia, izvršni direktor Japanske alijanse za LGBT zakonodavstvo.
Nakon sastanka sa Mori u petak, aktivisti su rekli da je ona pokazala razumevanje i obećala da će dati izjavu Kišidi.
Aktivisti kažu da je konzervativna vlada Japana zaustavila nastojanje za jednakim pravima, za koje kažu da ga podržava šira javnost. Podrška LGBTK osobama polako raste u Japanu, dok nedavna istraživanja pokazuju da većina Japanaca podržava legalizaciju istopolnih brakova.
U saopštenju od petka, Američka privredna komora u Japanu je rekla: „Nedostatak zaštite LGBTK+ u Japanu čini ga manje atraktivnom opcijom za neke od najboljih talenata na svetu u eri kada kompanije koje posluju u Japanu ne mogu sebi priuštiti da izgube talente za svoje globalni konkurenti.”
Pozvao je Japan da „svoju zaštitu LGBTK+ prava uskladi sa standardima drugih zemalja G-7 kako bi se ojačala sposobnost Japana da privuče globalne talente i unapredi ekonomski potencijal Japana“.
Kišida je u četvrtak rekao grupi novinara iz zemalja članica G-7, uključujući Asošiejted pres, da Japan promoviše politiku za postizanje inkluzivnog i raznolikog društva, ali da je potrebno pažljivo razmotriti da li da se dozvoli istopolni brak.
„Uvođenje istopolnih brakova je pitanje koje utiče na temelje života ljudi i porodične vrednosti svakog pojedinca. Smatram da je ovo pitanje koje u velikoj meri utiče na sve državljane“, rekao je Kišida. „Važno je uzeti u obzir stavove svih nivoa javnosti, pravne radnje vezane za istopolne brakove i obim (alternativnih) sistema partnerstva na opštinskim nivoima.
Kišida je rekao da se nada produbljivanju rasprave o tom pitanju u parlamentu i dodao da svaka zemlja ima različita iskustva i pitanja koja treba razmotriti.