Mufti je naveo da je u Ministarstvu spoljnih poslova formiranKrizni štabu kojem se razmatraju mogućnosti za evakuaciju srpskih državljana.
On je istakao da je za sada mogućnost evakuacije –nula.
Kako kaže,aerodrom u Kartumuje potpuno uništen i na njega se puca već pet dana i danju i noću.
Precizirao je da stranci, pa i srpski državljani, uglavnom žive u okolini aerodroma, koji se nalazi u centru grada. Upravo u toj oblasti se već pet dana neprestano vode borbe, nema ni vode ni struje, ponestaju zalihe hrane, ali i goriva za generatore za struju.
Konzul je rekao da su se za evakuaciju obratila 23 srpska državljanina, uglavnom oni koji su se u Sudanu zadesili zbog posla.
„Imate dve vrste dijaspore. Prvo supolusudanci,polusrbikoji imajudvojno državljanstvo. Oni imaju i svoje familije tamo, nije nam se niko od njih preterano obratio. Drugi su oni koji su se zatekli tamo poslovno ili na kratko. Oni bi da se vrate pošto nema šta tamo da ih zadržava više. Deo njih su delovi nekih organizacija. Ili su već sa UN ili su za neke strane firme“, rekao je MuftizaN1.
Dodaje da ta grupa srpskih državljana čeka informacije o evakuaciji koju bi mogle da organizuju organizacije za koje rade.
Upitan ko bi trenutno mogao da organizuje hitnu evakuaciju iz Kartuma, Mufti odgovara – niko. On podseća da je Sudan zatvorio svoj vazdušni prostor na 15 dana, uz pretnje da će se oboriti svaka letelica koja prekrši zabranu i pokuša da preleti preko sudanskog neba.
„Odakle da se evakuiš? Na tom aerodromu nema gde da se sleti. Puca se svuda. Tri puta objavljuju primirje kojeg se ne pridržavaju uopšte“, naglasio je počasni konzul Srbije u Sudanu.