Izveštaji zapadnih medija o tome da je Indija pretekla kinesku populaciju namerno ignorišu razvoj Kine, saopštila je u četvrtak državna televizija CCTV, prenosi Rojters.
U oštrom komentaru CCTV-a navodi se da je podtekst zapadnih medija poslednjih godina da je razvoj Kine u „velikim problemima“ i da će, kada kineska demografska dividenda nestane, ona opasti, a globalna ekonomija će takođe patiti.
„Oni su celim putem klevetali i Kina se do kraja razvila, stvarajući čudo održivog i stabilnog ekonomskog razvoja sa ogromnom populacijom.“
Indija prestiže Kinu kao najmnogoljudnija nacija na svetu i imaće skoro 3 miliona ljudi više od svog suseda do sredine ove godine, pokazuju podaci koje su u sredu objavile Ujedinjene nacije.
„Sjedinjene Države pojačavaju napore da obuzdaju razvoj Kine i zalažu se za dalje razdvajanje i pronašle su nove hitove iz izveštaja Ujedinjenih nacija“, rekao je CCTV, dodajući da je Zapad jednostavno izjednačio veličinu stanovništva sa razvojnim dostignućima.
„Ovakva pompa nema osnovno razumevanje zakona razvoja stanovništva. Sa razvojem ljudskog društva danas, pad nataliteta i opadanje volje za rađanje dece uobičajeni su problemi sa kojima se suočava ceo svet“, navodi CCTV, dodajući da zapadni razvijene zemlje su se generalno suočavale sa problemima kao što je nedostatak radne snage.
Prošle godine, stanovništvo Kine je palo po prvi put u šest decenija, što je istorijski preokret za koji se očekuje da će dovesti do dugog perioda pada broja građana, sa dubokim implikacijama na njenu ekonomiju i svet.
Portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova Vang Venbin rekao je da dividende stanovništva ne zavise samo od kvantiteta već i od kvaliteta.
„Stanovništvo je važno, ali su važni i talenti… Kina je preduzela aktivne mere da odgovori na starenje stanovništva“, rekao je Vang novinarima u sredu.