Naučnici u Melburnu dizajnirali su novu vrstu oralne kapsule koja bi mogla značiti davanje insulina i drugih proteinskih lekova bez bolova.
Vodeći istraživač, profesor Charlotte Conn, biofizički hemičar sa Univerziteta RMIT, rekla je da su se proteinski lekovi pokazali kao izazov za oralno davanje jer se lekovi veoma brzo razgrađuju u stomaku – do sada.
„Ove vrste lekova se obično daju injekcijom – hiljadama dijabetičara u Australiji trebaju injekcije insulina do nekoliko puta dnevno, što može biti neprijatno za pacijenta i rezultira visokim troškovima zdravstvene zaštite“, rekao je Conn iz RMIT-ove škole nauke.
Ona je rekla da bi nova tehnologija takođe mogla da se koristi za oralno isporuku drugih proteinskih lekova – uključujući novu vrstu oralnog antibiotika koji je razvio tim RMIT-a koji može da izbegne otpor opasnih superbakterica.
„Drugi proteinski lekovi kao što su monoklonska antitela razvijeni su za lečenje upalnih stanja, raka i drugih bolesti sa projektovanom tržišnom vrednošću od oko 400 milijardi dolara do 2030. godine“, rekao je Kon.
Podneta je međunarodna prijava za patent za RMIT-ovu tehnologiju.
Tim je testirao novu oralnu kapsulu sa insulinom u pretkliničkoj studiji, a rezultati su objavljeni u Biomaterials Advances.
„Mislimo da su rezultati zaista uzbudljivi i radimo niz pretkliničkih testiranja kako bismo mogli da pređemo na klinička ispitivanja što je pre moguće“, rekao je Kon.
Istraživački rad je procenio performanse oralnih kapsula sa insulinom brzog i sporog dejstva.
„Kada kontrolišete šećer u krvi, potreban vam je veoma brz odgovor ako jedete obrok. To je poznato kao insulin brzog dejstva“, rekao je Kon.
Forma sa sporom dejstvom deluje tokom mnogo dužeg vremenskog perioda – do jednog dana – da bi insulin u telu bio stabilan. Većina dijabetičara uzima kombinaciju obe vrste insulina.
„Imali smo odlične rezultate apsorpcije za sporo delujući oblik—oko 50% bolji od davanja injekcije za istu količinu insulina“, rekao je Conn.
Kapsula je postigla dobre rezultate u apsorpciji za insulin brzog dejstva, ali bi značajno zaostajanje u primeni insulina u poređenju sa primenom injekcije verovatno učinilo da je manje praktična.
„Naši rezultati pokazuju da postoji stvarno obećanje za korišćenje ovih oralnih kapsula za sporo delujući insulin, koji bi dijabetičari jednog dana mogli da uzimaju pored injekcija insulina brzog dejstva“, rekao je Kon.
„Oralne kapsule bi potencijalno mogle biti dizajnirane tako da omogućavaju doziranje u određenim vremenskim periodima, slično ubrizgavanju. Moramo to dalje istražiti, razviti način da se to uradi i podvrgnuti rigoroznom testiranju kao dio budućih ispitivanja na ljudima.“
Dr Džejmi Stračan, prvi autor ovog dokumenta, rekao je da kapsula štiti lek iznutra tako da bezbedno prolazi kroz stomak do tankog creva.
„Kapsula ima specijalnu prevlaku dizajniranu da se ne raspadne u okolini želuca sa niskim pH vrednostima, pre nego što viši pH nivoi u tankom crevu potaknu da se kapsula rastvori“, rekao je Strachan sa RMIT-ove škole nauke.
„Pakujemo insulin u masni nanomaterijal unutar kapsule koji pomaže da se insulin kamuflira tako da može da pređe kroz crevne zidove.
„To je zapravo slično kako funkcionišu vakcine Pfizer i Moderna COVID gde je mRNA u tim vakcinama takođe upakovana u masti, pomažući da lekovi budu aktivni i bezbedni tokom isporuke u telu.
Ove vakcine sadrže mRNA, koja je slična DNK, da bezbedno nosi uputstva za pravljenje virusnog proteina u telu, aktivirajući naš imuni sistem.
Dr Selin Valeri, farmaceutski naučnik sa RMIT-a i koautor studije, rekla je da su koristili istu količinu insulina u oralnim kapsulama i u injekcijama.
„Za mnoga pretklinička ispitivanja, oralne formulacije nužno sadrže mnogo više nivoe insulina da bi se postigao isti odgovor kao i injekcija. Ovo nije baš isplativ način da se isporuče proteinski lekovi koji su obično skupi“, rekao je Valeri , sa RMIT-ove škole zdravlja i biomedicinskih nauka.
„To je odlična polazna tačka, ali moramo da uradimo dalja ispitivanja kako bismo razvili alternativni, bezbolni metod za isporuku insulina i drugih proteinskih lekova.“