Istraživači sa Univerziteta u Vermontu otkrili su da svakodnevna konzumacija punomasnog jogurta može pomoći u smanjenju nivoa glukoze natašte kod srednjih i starijih odraslih osoba sa predijabetesom. Istraživački tim će ove nedelje predstaviti svoj rad na Američkom samitu fiziologije, vodećem godišnjem sastanku Američkog fiziološkog društva (APS), u Long Biču u Kaliforniji.
Kako su gojaznost i dijabetes tipa 2 i dalje rastuća epidemija u SAD, mnoge nacionalne zdravstvene organizacije, uključujući Američko udruženje za srce, preporučuju jesti nisko ili nemasne mlečne opcije, kao što su mleko, sir i jogurt, kao deo „srca“. zdrava ishrana. Međutim, nedavna istraživanja sugerišu da – suprotno porukama koje javnost često dobija o mastima u ishrani, debljanju i hroničnim bolestima – punomasni mlečni proizvodi mogu biti korisni za metabolizam glukoze u krvi i masti.
Istraživači su proučavali grupu odraslih dobrovoljaca starosti između 45 i 75 godina. Većini učesnika je dijagnostikovan predijabetes — jedna osoba je imala dijabetes tipa 2 — sa prosečnim nivoom glukoze u krvi natašte od 101,1 miligrama po decilitru (mg/dL). Predijabetes, stanje u kojem je šećer u krvi povišen, ali još nije dostigao nivo dijabetesa tipa 2, definiše se kao nivo glukoze u krvi natašte između 100 i 125 mg/dL, objasnila je dr Viktorija Taormina. student i prvi autor studije.
U ovoj unakrsnoj studiji, volonteri su učestvovali u tronedeljnom bloku kada su jeli tri porcije običnog punomasnog jogurta svakog dana. Isti volonteri su jeli tri porcije jogurta bez masti dnevno tokom različitog perioda od tri nedelje. Količina dnevno konzumiranog jogurta varirala je za svaku osobu na osnovu njenih individualnih potreba za kalorijama i hranljivim materijama. Međutim, na osnovu ishrane od 2.000 kalorija, ovo je bilo 510 grama (približno 17 unci) jogurta svakog dana. Dok su učesnici sledili ishranu punom masti, konzumirali su 17 grama mlečne masti dnevno.
Istraživački tim je otkrio da je nakon dela studije sa punomasnim jogurtom, prosečni nivoi glukoze kod učesnika natašte pali na 97,7 mg/dL, što se smatra u „normalnom“ opsegu.
„Ovo istraživanje je deo sve većeg broja dokaza koji su u suprotnosti sa trenutnim narativom u prehrambenim preporukama nacionalnih i međunarodnih zdravstvenih vlasti da se odluče za mlečne proizvode sa niskim ili nemasnim, umesto za punomasne mlečne proizvode“, rekla je Taormina. „Nadamo se da će ovo pilot ispitivanje poslužiti kao podsticaj za dalja istraživanja kako bi se istinski razjasnila veza između unosa mlečnih masti i kontrole glukoze u krvi.“