Ženke leptira monarha nemaju problema da pronađu partnera – čak i kada parazit ubije većinu mužjaka, pokazuju nova istraživanja.
Neke ženke nose parazit zvan Spiroplasma koji ubija sve njihove muške potomke, što znači da visoko zaražene populacije imaju vrlo malo mužjaka.
Ali nova studija – univerziteta u Ekseteru, Ruandi i Edinburgu i Dian Fossei Gorilla Fund – otkrila je da su se ženke parile u proseku oko 1,5 puta, bez obzira na to koliko je mužjaka bilo u blizini.
Udeo muškaraca pao je ispod 10% u nekim slučajevima, ali izgleda da su preostali vredni mužjaci uspeli da se pare sa većinom dostupnih ženki.
10-20% ženki je ostalo nespareno, samo nešto više od očekivanog proseka u populaciji sa dosta mužjaka (5-10%).
„Bilo je to inspirativno i snažno iskustvo raditi zajedno sa međunarodnim timom stručnjaka i unapređivati naše znanje o monarsima, što će oblikovati moj budući put karijere ka očuvanju zasnovanom na istraživanju“, rekao je prvi autor Vincent Rutagarama, student Univerziteta Ruande. .
Profesor Richard ffrench-Constant, iz Centra za ekologiju i konzervaciju na Eketer’s Penrin Campus u Cornvallu, rekao je: „Izgleda da su leptiri monarhovi veoma dobri u pronalaženju jedni drugih i parenju. Udio mužjaka u populaciji leptira varira tokom godine, ali smo pronašli dosledne dokaze uspeha u uzgoju ženki tokom cele godine.“
Dr Ijan Gordon, sa Univerziteta u Ruandi, rekao je da bi ovaj uspeh u razmnožavanju mogao da objasni kako se parazit koji ubija mužjake može uspešno preneti u populaciji u kojoj su mužjaci retki.
„Ironija je u tome da ako je cela populacija zaražena, leptiri monarsi — takođe poznati kao afričke kraljice — ne bi više stvarali prinčeve, a parazit bi izumro zajedno sa leptirima“, rekao je dr Gordon.
„Sada su potrebna dalja istraživanja kako bi se otkrilo zašto neki leptiri monarhi ostaju neinficirani, pa stoga mogu da proizvedu zdravo muško potomstvo.
„Buduća istraživanja bi takođe mogla da objasne zašto je parazit koji ubija muškarce trenutno ograničen na podsekciju istočnoafričke ‘kontaktne zone’ (gde se preovlađujući vetrovi spajaju, okupljajući leteće insekte).
Profesor French-Constant je rekao da su druge vrste leptira razvile otpornost na parazite kao što je Spiroplasma, tako da monarsi – koji su veoma brojni i rasprostranjeni – verovatno neće biti u opasnosti.
Međutim, nekoliko godina teške suše u istočnoj Africi izazvalo je krizu hrane za ljude i oštetilo biodiverzitet i ekosisteme.
„Nadamo se da bi leptir monarh mogao da postane simbol očuvanja širom Afrike“, rekao je profesor Frenč-Konstan.
„Monarsi žive u staništima savana. Kada ima kiše, oni napreduju. Kada nema kiše, nema leptira, nema stoke i hrane za ljude.
„Budućnost leptira monarha vezana je za onu kontinenta, a čovečanstvo mora da se pozabavi krizom klime i životne sredine da bi obezbedilo tu budućnost.
Kod leptira i moljaca, uspešno razmnožavanje podrazumeva prenos „spermatofora“ sa mužjaka na ženku. Spermatofori ostaju uočljivi nakon razmnožavanja.
U ovoj studiji, sprovedenoj na jednom mestu u Ruandi, a drugom u Keniji, redovno su brojani odnosi muškaraca i žena, a 10 nasumično odabranih ženki secirano je svakog meseca da bi se prebrojali spermatofori.
Rad je objavljen u časopisu Ecology and Evolution.