Nemački kancelar Olaf Šolc izjavio je u nedelju da će se zalagati za trgovinski sporazum između Evropske unije i Indonezije kao deo napora njegove zemlje da smanji svoje oslanjanje na Kinu za ključne sirovine.
Govoreći na otvaranju godišnjeg sajma u Hanoveru, Šolc je rekao indonežanskom predsedniku Džoku Vidodu da bi trgovinski sporazum između najmnogoljudnije zemlje jugoistočne Azije i bloka od 27 zemalja stvorio ekonomsku oblast sa 700 miliona ljudi.
„Radim na tome da ovaj sporazum konačno pređem na cilj“, rekao je Šolc o pregovorima između Džakarte i Brisela, koji traju od 2016. godine.
Nemački lider je rekao da se slično nada pregovorima između EU i bloka Merkosura u Južnoj Americi, Meksiku, Australiji, Keniji i Indiji.
„I ovde se poslednjih meseci pojavila potpuno nova dinamika“, rekao je on, dodajući da su takvi sporazumi neophodni kako bi se zemljama pomoglo da smanje zavisnost od određenih tržišta.
Nemačka je posebno zabrinuta zbog toga što se previše oslanja na Kinu, uključujući ključne proizvode potrebne za digitalizaciju i prelazak ka ekonomiji sa nultom emisijom ugljenika.
„U ovom trenutku mnoge od njih uvozimo iz Kine“, rekao je Šolc.
„I to uprkos činjenici da se retke zemlje, bakar ili nikl često ne vade tamo, već u zemljama kao što su Indonezija, Čile ili Namibija“, rekao je on. „Želimo da to promenimo.“
Šolc je rekao da bi izgradnja objekata za preradu takvih sirovina u zemljama u kojima se nalaze koristila lokalnoj ekonomiji i trebalo bi da bude deo svakog novog trgovinskog sporazuma.
Indonezija je zemlja partner ovogodišnjeg sajma u Hanoveru.