Nalazi sugerišu da bi dodavanje personalizovane vakcine protiv raka zasnovane na mRNA tehnologiji u Keitruda, koja ubrzava imuni odgovor, moglo da produži vreme koje pacijenti imaju bez recidiva ili smrti, rekao je dr Džefri Veber iz NIU Langone Perlmutter Cancer Centra, koji je predstavio nalazima.
„Sa opšteg stanovišta terapije karcinoma, ovo je potencijalno veliko otkriće“, rekao je u izjavi dr Rajan Salivan, stručnjak za melanom u Mass General Cancer-u koji je radio na studiji.
Rezultati, predstavljeni na sastanku Američkog udruženja za istraživanje raka u Orlandu, Florida, dodaju detalje podataka delimičnim nalazima koje su kompanije objavile u decembru.
Saradnja Merck/Moderna je jedan od nekoliko kombinovanih moćnih lekova koji oslobađaju imuni sistem da cilja na rak sa tehnologijom mRNA vakcine. BioNTech SE (22UAi.DE) i Gritstone Bio Inc (GRTS.O) rade na konkurentskim vakcinama protiv raka zasnovanim na mRNA tehnologiji.
Modernina vakcina je napravljena po meri na osnovu analize tumora pacijenta nakon hirurškog uklanjanja. Vakcine su dizajnirane da obuče imuni sistem da prepozna i napadne specifične mutacije u ćelijama raka.
Merckova Kitruda, koja je odobrena za lečenje melanoma i mnogih drugih karcinoma, pripada klasi široko korišćenih imunoterapija poznatih kao inhibitori kontrolnih tačaka dizajniranih da onesposobe PD-1, ili programiranu smrt 1, protein koji pomaže raku da izbegne imuni sistem.
Ispitivanje srednje faze uključivalo je muškarce i žene sa visokim rizikom od povratka njihovog melanoma.
Među 107 ispitanika koji su primili i eksperimentalnu vakcinu, mRNA-4157/V940 i Keitrudu, rak se vratio kod 24 ispitanika (22,4%) u roku od dve godine praćenja, u poređenju sa 20 od 50 (40%) koji su primili Keitruda sama.
Postojala je mala razlika u stopama odgovora među ljudima čiji tumori su imali mnogo mutacija – tipičan prediktor imunoterapijskog odgovora – i onima čiji tumori nisu.
Teški neželjeni efekti bili su slični između dva kraka studije, izvestili su naučnici. Umor je bio najčešći neželjeni efekat koji su prijavili pacijenti koji su posebno povezani sa vakcinom.
Merk je rekao da su kompanije u pregovorima sa američkim regulatorima o dizajnu ispitivanja u kasnoj fazi, koja je verovatno potrebna za odobrenje kombinovanog režima.
Moglo bi proći tri ili četiri godine pre nego što budu poznati rezultati većih ispitivanja, rekao je u intervjuu Eliav Bar, šef globalnog kliničkog razvoja Merka i glavni medicinski službenik.
Bar je rekao da je Moderni bilo potrebno oko osam nedelja da dizajnira personalizovanu mRNA vakcinu za svakog pacijenta.
U prošlosti su razvijene slične eksperimentalne vakcine protiv raka koje su ciljale jednu tumorsku mutaciju, ili neoantigen.
Modernina mRNA tehnologija omogućila je uključivanje čak 34 neoantigena, što je Bar nazvao „zapanjujuće“.
Trenutno, naučnici ne mogu predvideti koja pojedinačna mutacija je važna za stvaranje antitumorskog odgovora. Sa tehnologijom mRNA u kombinaciji sa Keitrudom, „možemo kreirati ovaj pristup sačmarici… koji može stvoriti snažniji imuni odgovor“, rekao je Bar.