Koristeći NASA-in satelit za ispitivanje tranzitnih egzoplaneta (TESS), tim astronoma iz Harvard-Smitsonijan centra za astrofiziku (CfA) u Kembridžu, Masačusets, i drugde otkrio je novu egzoplanetu. Novootkriveni vanzemaljski svet, označen kao LHS 475 b, je veličine Venere i kruži oko obližnje M-patuljaste zvezde. Otkriće je prijavljeno 4. aprila u arKsiv repozitoriju pre štampanja.
TESS sprovodi istraživanje oko 200.000 najsjajnijih zvezda u blizini Sunca sa ciljem da traga za tranzitnim egzoplanetama. Do sada je identifikovano skoro 6.400 egzoplaneta kandidata (TESS Objects of Interest, ili TOI), od kojih je 3.031 do sada potvrđeno.
Sada, grupa astronoma predvođena Kristom Mentom iz CfA izveštava o otkriću još jedne ekstrasolarne planete sa TESS-om. Oni otkrivaju da je tranzitni signal otkriven u svetlosnoj krivulji LHS 475 — crvenog patuljka glavne sekvence koji pripada M3 spektralnoj klasi. Planetarna priroda ovog signala je potvrđena naknadnom zemaljskom fotometrijom korišćenjem niza teleskopa MEarth-South u Interameričkoj opservatoriji Cerro Tololo u Čileu.
„Ovde predstavljamo otkriće i naknadna posmatranja validacije na zemlji LHS 475 b, planete veličine Venere koja kruži oko obližnjeg M patuljka“, napisali su istraživači u radu.
LHS 475 b ima radijus od približno 0,955 Zemljinih radijusa i kruži oko svog domaćina svakih 48,7 sati, na udaljenosti od oko 0,02 AJ od njega. Procenjena je ravnotežna temperatura planete na oko 587 K, tako da je LHS 475 b verovatno previše vruć da bi mogao da bude nastanjen.
Međutim, ostaje da se utvrdi masa LHS 475 b jer postojeći podaci o radijalnoj brzini LHS 475 nemaju potrebnu preciznost za izračunavanje mase planete. Astronomi su primetili da je velika verovatnoća da su egzoplanete ove veličine zemaljske i da bi takođe mogle imati sličan unutrašnji sastav kao Zemljin.
Stoga, da bi izračunali masu LHS 475 b, istraživači su usvojili jednostavan dvoslojni model sastava sa masenim udelom jezgra sličnim Zemlji (CMF) od 0,33. Oni su obrnuli empirijsku relaciju poluprečnik-masa (od Zenga et al. (2016)) i izveli planetarnu masu na nivou od približno 0,84 Zemljine mase.
„U skladu sa posmatranom distribucijom mase-radijusa egzoplaneta, kao i teorijom formiranja planeta, očekujemo da će ovaj pratilac veličine Venere biti zemaljski, sa procenjenom RV [radijalnom brzinom] poluamplitudom blizu 1,0 m/s“, objasnili su autori rada.
Kada je u pitanju zvezda LHS 475 b, ona ima radijus od 0,286 solarnih radijusa, a njena masa je oko 0,274 solarne mase. Zvezda ima svetlinu na nivou od 0,0087 sunčeve svetlosti, efektivnu temperaturu od 3,295 K i nalazi se oko 40,7 svetlosnih godina od Zemlje.