Ažuriranje donosi mnoštvo poboljšanja, od kojih su najznačajnije nove mogućnosti vožnje.
Godinama u izradi, veliko ažuriranje softvera koje je instalirano na NASA-inom roveru Curiositi omogućiće robotu Mars da vozi brže i smanji habanje njegovih točkova. To su samo dve od oko 180 promena primenjenih tokom ažuriranja, zbog čega je tim morao da stavi na čekanje Curiositijeve naučne i slikovne operacije između 3. i 7. aprila.
„Softver za letenje je od suštinskog značaja za našu misiju, tako da je ovo velika stvar za naš tim“, rekla je menadžerka projekta Curiositi Kathia Zamora-Garcia iz NASA-ine laboratorije za mlazni pogon u južnoj Kaliforniji. „Ovo je veliko ažuriranje softvera i morali smo da se uverimo da smo to uradili kako treba.“
Planiranje za ovo ažuriranje seže do 2016. godine, kada je Curiositi poslednji put dobio remont softvera. Neke promene su ovoga puta male kao ispravke poruka koje rover šalje nazad kontrolorima misije na Zemlji. Drugi pojednostavljuju računarski kod koji je izmenjen višestrukim zakrpama od kada je Curiositi došao 2012. Najveće promene će pomoći da Curiositi bude efikasnije u godinama koje dolaze.
Rover sada može da uradi više od onoga što tim naziva „razmišljanjem tokom vožnje“ – nešto što NASA-in najnoviji Mars rover, Perseverance, može da radi na napredniji način da se kreće oko stena i peščanih zamki. Kada Perseverance vozi, on stalno snima slike terena ispred sebe, obrađujući ih namenskim računarom tako da može autonomno da se kreće tokom jedne neprekidne vožnje.
Curiositi nema namenski računar za ovu svrhu. Umesto toga, vozi se u segmentima, zaustavljajući se da bi obradio slike terena nakon svakog segmenta. To znači da treba da se pokreće i zaustavlja više puta tokom duge vožnje. Novi softver će pomoći poštovanom roveru da brže obrađuje slike, omogućavajući mu da provede više vremena u pokretu.
„Ovo neće dozvoliti Curiositiju da vozi tako brzo kao Perseverance, ali umesto da se zaustavimo na ceo minut nakon segmenta vožnje, mi se zaustavljamo na samo trenutak ili dva“, rekao je Džonatan Denison iz JPL-a, šef tima za inženjerske operacije Curiositija. „Provođenje manje vremena u praznom hodu između segmenata pogona takođe znači da koristimo manje energije svakog dana. I iako imamo skoro 11 godina, još uvek primenjujemo nove ideje da iskoristimo više naše raspoložive energije za naučne aktivnosti.“
Tim takođe želi da održi zdravlje aluminijumskih točkova kompanije Curiositi, koji su počeli da pokazuju znake slomljenih gazećih slojeva 2013. Kada su inženjeri shvatili da oštre stene lome gazeće površine, smislili su algoritam za poboljšanje vučne sile i smanjenje habanja točkova. podešavanje brzine rovera u zavisnosti od stena koje se prevrće.
Novi softver ide dalje uvođenjem dve nove komande mobilnosti koje smanjuju količinu upravljanja koju Curiositi treba da uradi tokom vožnje u luku ka određenoj tački puta. Sa manje potrebnog upravljanja, tim može brže da postigne cilj vožnje i smanji habanje koje dolazi sa upravljanjem.
„Ta sposobnost je zapravo izmišljena tokom dana Duha i prilika“, rekao je Denison. „Bilo je ‘lepo imati’ koje su odlučili da ne implementiraju.
Sve u svemu, novi softver će pojednostaviti zadatak ljudskih vozača Curiositija, koji moraju da napišu složene planove koji sadrže stotine komandi. Ažuriranje softvera će im takođe omogućiti da lakše učitavaju softverske zakrpe nego ranije. I to će pomoći inženjerima da efikasnije planiraju pokrete robotske ruke Curiositija i tačnije usmere njenu „glavu“ na jarbol.
Kao i kod svakog većeg ažuriranja softvera, oseća se olakšanje kada vidite da radi kako je dizajnirano, rekao je Denison.
„Ideja da pritisnete dugme za instalaciju bila je malo zastrašujuća“, dodao je on. „Uprkos svim našim testiranjima, nikada ne znamo tačno šta će se dogoditi dok softver ne bude tamo.“