Mađarska se povlači iz ruske Međunarodne investicione banke nakon američkih sankcija

Mađarska se povlači iz ruske Međunarodne investicione banke nakon američkih sankcija

Nakon uvođenja američkih sankcija protiv ruske Međunarodne investicione banke, vlada Viktora Orbana odlučila je da će se Mađarska povući iz te finansijske institucije.

Nakon što je Vašington u sredu najavio sankcije, vlada je razmotrila situaciju sa Međunarodnom investicionom bankom i zaključila da je učešće u njoj izgubilo smisao. Tako je Budimpešta odlučila da povuče svoje vladine delegate iz banke, rekli su izvori listu.

Tako će Mađarska biti poslednja zemlja EU koja će napustiti banku, koju kontroliše Rusija i čije je sedište u Budimpešti.

Međunarodna investiciona banka je multilateralna razvojna institucija sa sedištem u Budimpešti. Stvorile su ga zemlje bivšeg istočnog bloka 1970. godine. Svrha banke je da promoviše ekonomski razvoj zemalja članica, pre svega kroz davanje preferencijalnih kredita poznatim kompanijama ili projektima.

Banka ima skoro 50% ruskog vlasništva i nije pod nadzorom mađarskih vlasti. Američko ministarstvo finansija objavilo je u sredu sankcije protiv banke.

Vlasti Sjedinjenih Američkih Država kažu da prisustvo Međunarodne investicione banke u Budimpešti omogućava Rusiji da ojača svoje obaveštajno prisustvo u Evropi, kao i da omogući zlonamerne aktivnosti u Centralnoj Evropi i Zapadnom Balkanu i izbegavanje korupcije i sankcija.

Pod američkim sankcijama potpala je i podružnica MIB-a – „MIB Capital”, registrovana u Moskvi, sadašnji šef banke Nikolaj Kosov i dvojica bivših – Rus Georgij Potapov i Mađar Imre Lasločki.

Američki ambasador u Budimpešti Dejvid Presman objasnio je u sredu popodne da sankcije SAD imaju za cilj da smanje pristup Rusije međunarodnim finansijskim sistemima.

Prema njegovim rečima, SAD se ne slažu da Mađarska bude domaćin finansijske institucije čiji visoki zvaničnici imaju diplomatske privilegije.

On je rekao i da Vašington smatra Mađarsku važnim saveznikom i da je zabrinut zbog želje Budimpešte za bližim odnosima sa Rusijom.

Bugarska je u februaru ove godine objavila da će se povući iz Međunarodne investicione banke.

Slovačka, Češka i Rumunija su takođe prošle godine napustile akcionare banke.