Nova studija koja će biti predstavljena na ovogodišnjem Evropskom kongresu kliničke mikrobiologije i infektivnih bolesti (ECCMID 2023, Kopenhagen, 15-18. april), a objavljena u The Lancet-u, pokazuje da u poređenju sa standardnom negom koja je uključivala upotrebu malih doza kortikosteroida, lečenje hipoksije Pacijenti sa COVID-19 kojima je potrebna samo terapija kiseonikom ili bez podrške disanju sa višim dozama kortikosteroida su povezani sa 60% povećanim rizikom od smrti.
Ova studija, koju je sprovela Grupa za saradnju za oporavak, a koju su vodili prof Sir Peter Horbi i prof Sir Martin Landrai (obojica sa Univerziteta u Oksfordu, UK), već je identifikovala da male doze kortikosteroida smanjuju smrtnost pacijenata sa COVID-19 koji zahtevaju kiseonik. ili respiratornu podršku. Od maja 2021. godine, ispitivanje RECOVERI procenjuje upotrebu veće doze kortikosteroida u ovoj grupi pacijenata. Međutim, u maju 2022. godine, nezavisni komitet za praćenje podataka savetovao je da se ova procena lečenja prekine za one pacijente koji primaju samo kiseonik ili nemaju podršku za disanje. Ispitivanje nastavlja da proučava efekte visokih doza kortikosteroida za one kojima je potrebna neinvazivna ili invazivna mehanička ventilacija.
Odrasli pacijenti koji ispunjavaju uslove i daju saglasnost sa COVID-19 i kliničkim dokazima hipoksije (tj. primaju kiseonik ili sa zasićenošću kiseonikom <92% u normalnom vazduhu u prostoriji) nasumično su raspoređeni (1:1) na bilo koju uobičajenu negu sa većim dozama kortikosteroida (deksametazona). 20 mg jednom dnevno tokom 5 dana, a zatim 10 mg deksametazona jednom dnevno tokom 5 dana ili do otpuštanja ako pre) ili samo uobičajeni standard nege (koji uključuje deksametazon u nižim dozama od 6 mg, jednom dnevno tokom 10 dana ili do otpuštanja ako ranije). Primarni ishod bio je 28-dnevni mortalitet među svim randomiziranim učesnicima.
Između 25. maja 2021. i 13. maja 2022. godine, 1.272 pacijenta sa COVID-19 i hipoksijom koji ne primaju kiseonik (8 [1%) ili samo jednostavan kiseonik (1.264 [99%)] nasumično su raspoređena da dobiju uobičajenu negu plus više doza kortikosteroida (659 pacijenata) u odnosu na samo uobičajenu negu (613 pacijenata, od kojih je 87% primalo male doze kortikosteroida tokom perioda praćenja). Od nasumično raspoređenih, 745 (59%) je bilo u Aziji, 512 (40%) u Velikoj Britaniji i 15 (1%) u Africi. Od pacijenata, 248 (19%) je imalo dijabetes, a 769 (60%) su bili muškarci. Sve u svemu, 123 (19%) od 659 pacijenata koji su raspoređeni na više doze kortikosteroida naspram 75 (12%) od 613 pacijenata koji su raspoređeni na uobičajenu negu umrlo je u roku od 28 dana – što znači 60% povećan rizik od smrtnosti za grupu sa višim dozama kortikosteroida.
Takođe je zabeležen višak pneumonije za koju je prijavljeno da je posledica ne-COVID infekcije u grupi sa većim dozama kortikosteroida: 64 slučaja (10%) naspram 37 slučajeva (6%); i povećanje hiperglikemije (epizoda visokog šećera u krvi) koja zahteva povećanu dozu insulina: 142 [22%] naspram 87 [14%].
Autori zaključuju: „Među hospitalizovanim pacijentima sa COVID-19 kojima je potrebna kiseonik ili respiratorna podrška, male doze kortikosteroida smanjuju rizik od smrti. Međutim, među pacijentima kojima je potreban samo jednostavan kiseonik, veće doze kortikosteroida povećavaju rizik od smrti u poređenju sa malim dozama kortikosteroida. -doza kortikosteroida. Ostaje nejasno da li je upotreba veće doze kortikosteroida korisna među pacijentima kojima je potrebna neinvazivna ili invazivna ventilacija – ispitivanje RECOVERI nastavlja da proučava ovo.“