ChatGPT bi se uskoro mogao vratiti u Italiju ako se njegov proizvođač, OpenAI, pridržava mera da zadovolji regulatore koji su nametnuli privremenu zabranu softvera za veštačku inteligenciju zbog brige o privatnosti.
Italijansko telo za zaštitu podataka u sredu je iznelo niz zahteva koje će OpenAI morati da ispuni do 30. aprila da bi se ukinula zabrana AI chatbot-a.
Nadzorni organ je prošlog meseca naredio kompaniji da privremeno zaustavi obradu ličnih podataka italijanskih korisnika dok istražuje moguću kršenje podataka. Vlast je rekla da ne želi da ometa razvoj veštačke inteligencije, ali je naglasila važnost poštovanja strogih pravila Evropske unije o privatnosti podataka.
OpenAI, koji je odgovorio predlaganjem pravnih lekova za ublažavanje zabrinutosti, nije odmah odgovorio na zahtev za komentar u sredu.
Zabrinutost raste zbog buma veštačke inteligencije, jer druge zemlje, od Francuske do Kanade, istražuju ili bliže razmatraju takozvanu generativnu AI tehnologiju kao što je ChatGPT. Chatbot je „obučen“ na ogromnim skupovima podataka, uključujući digitalne knjige i onlajn spise, i sposoban je da generiše tekst koji oponaša ljudske stilove pisanja.
Prema italijanskim merama, OpenAI mora da objavi informacije na svojoj veb stranici o tome kako i zašto obrađuje lične podatke korisnika i ne-korisnika, kao i da pruži opciju da ispravi ili izbriše te podatke.
Kompanija će morati da se osloni na saglasnost ili „legitimni interes“ da koristi lične podatke za obuku ChatGPT algoritama, rekao je čuvar.
Italijanski regulatori su doveli u pitanje da li postoji pravni osnov da OpenAI prikuplja ogromne količine podataka koji se koriste za podučavanje ChatGPT algoritama i izrazili su zabrinutost da sistem ponekad može da generiše lažne informacije o pojedincima.
OpenAI sa sedištem u San Francisku takođe će morati da sprovede reklamnu kampanju do 15. maja putem radija i televizije, novina i interneta kako bi obavestio ljude o tome kako koristi njihove lične podatke za algoritme za obuku, saopštila je italijanska agencija za nadzor.
Takođe postoji zahtev da se verifikuju uzrast korisnika i postavi sistem za filtriranje onih koji su mlađi od 13 i tinejdžera između 13 i 18 godina koji nemaju saglasnost roditelja.
„Samo u tom slučaju će italijanska SA (nadzorni organ) ukinuti svoj nalog koji je privremeno ograničio obradu podataka italijanskih korisnika…. tako da će ChatGPT ponovo biti dostupan iz Italije“, rekao je nadzorni organ na svom veb sajt.