Iako su trudnice u većem riziku da se razbole od COVID-19, malo se zna o tome kako imuni sistem reaguje na infekciju tokom trudnoće. Novo istraživanje Instituta za infekcije i imunitet Peter Doherti (Doherti Institute) otkrilo je da trudnice pokazuju snažan imuni odgovor na infekciju SARS-CoV-2, uporediv sa onim kod žena koje nisu trudne.
Objavljena u JCI Insight, studija je proučavala imune odgovore na SARS-CoV-2 kod nevakcinisanih trudnih i netrudnih žena i otkrila slične nivoe antitela i odgovora T i B ćelija, odgovornih za dugoročnu zaštitu.
Glavni autor rada, Univerzitet Melburn Ph.D. Kandidat Dženifer Habel rekla je da istraživanje produbljuje naše razumevanje imuniteta na COVID-19 kod trudnica.
„Zdrave trudnice zapravo imaju povišen urođeni odgovor ćelija u poređenju sa ženama koje nisu trudne, a tokom akutne infekcije SARS-CoV-2, on se više ne povećava, verovatno zato što je već tako visok“, rekla je gospođa Habel.
„Međutim, žene koje nisu trudne imaju nizak nivo urođene aktivacije ćelija kada su zdrave, što je normalno, a to se povećava tokom akutne infekcije.“
Uprkos sličnostima u imunološkim odgovorima između obe grupe, uočene su ključne razlike u dinamici urođenih imunih ćelija na prvoj liniji odbrane od virusnih infekcija.
Studija je obuhvatila 68 učesnika tokom akutnih faza i faza oporavka infekcije COVID-19 i izmerila je 217 različitih imunoloških parametara, što je čini jednom od najsveobuhvatnijih analiza imunoloških karakteristika kod infekcije SARS-CoV-2 i trudnoće do sada.
Ko-autor studije sa Univerziteta u Melburnu, dr Luiz Rauntri, istraživač sa Instituta Doherti, rekla je da razlike u prvoj liniji odbrane kod trudnica mogu da objasne zašto neke trudnice obolevaju tokom COVID-19.
„Pre-aktivirano stanje primećeno kod trudnica znači da njihov imuni sistem drugačije reaguje na virus SARS-CoV-2 u poređenju sa ženama koje nisu trudne“, rekla je dr Rauntri. „Još uvek nismo sigurni da li su ove unapred aktivirane urođene ćelije zaštitne ili štetne za progresiju bolesti, ali dalje studije o korelacijama težine COVID-19 tokom trudnoće će nam pomoći da odgovorimo na ovo.
Viši autor studije i šef laboratorije na Institutu Doherti, profesorka Katherine Kedzierska Univerziteta u Melburnu, rekla je da je imunitet na infekciju SARS-CoV-2 tokom trudnoće u velikoj meri nedovoljno proučavan.
„Važno je nastaviti sa istraživanjem kako se imuni odgovor na zarazne bolesti može razlikovati tokom trudnoće, posebno jer su trudnice grupa visokog rizika za tešku infekciju“, rekla je profesorka Kedžierska.
„Naša studija govori o tome zašto vakcinaciju trudnica treba smatrati velikom prednošću, jer vakcine protiv COVID-19 posebno imaju za cilj da izazovu odgovore B i T ćelija. Odgovori koje smo videli u našoj studiji bili su slični između trudnih i netrudnih žena. , što sugeriše da bi prethodna infekcija i vakcinacija trebalo da ponude određeni nivo zaštite od buduće infekcije.“