Potrošačka inflacija u SAD je smanjena u martu, a jeftiniji gas i hrana doneli su olakšanje domaćinstvima koja se bore pod teretom rasta cena skoro dve godine.
Vlada je u sredu saopštila da su potrošačke cene porasle samo 0,1 odsto od februara do marta, u odnosu na 0,4 odsto od januara do februara i najmanji rast od decembra.
Mereno u odnosu na godinu dana ranije, cene su u martu porasle samo 5%, što je naglo niže u odnosu na februarski porast od 6% u odnosu na isti period prošle godine i najmanji rast u skoro dve godine. Veliki deo pada rezultat je pada cena robe poput gasa, polovnih automobila i nameštaja, koje su porasle pre godinu dana nakon ruske invazije na Ukrajinu.
Isključujući nestabilne troškove hrane i energije, međutim, takozvana bazna inflacija ostaje tvrdoglavo visoka. Osnovne cene su porasle za 0,4% od februara do marta i 5,6% u odnosu na godinu ranije. Fed i mnogi privatni ekonomisti smatraju bazne cene boljom merom osnovne inflacije. U odnosu na prethodnu godinu, brojka je porasla u martu, prvi put za šest meseci.
Porast cena u ogromnom sektoru usluga u privredi – od kirija i obroka u restoranima do šišanja i auto osiguranja – održava visoku osnovnu inflaciju, barem za sada. Očekuje se da će taj trend navesti Fed da podigne svoju referentnu kamatnu stopu deseti put zaredom kada se sastane u maju.
Ipak, u izveštaju od srede bilo je pozitivnih znakova koji sugerišu da se pritisci inflacije hlade. Troškovi iznajmljivanja porasli su za 0,5% od februara do marta, i dalje visoki, ali najmanji porast u godini. Cene namirnica pale su za 0,3 odsto. To je bio prvi takav pad u 2 1/2 godine i bio je dobrodošao predah za Amerikance koji pate od bolno povišenih troškova hrane.
Cene polovnih automobila, koje su bile prvi pokretač visoke inflacije, pale su za 0,9%, što je deveti uzastopni mesečni pad. Cene gasa, koje su pale za 4,6% samo od februara do marta, pale su za 17% tokom prošle godine.
Zvaničnici Fed-a predviđaju da će nakon još jednog povećanja od četvrtine poena sledećeg meseca — što bi podiglo njihovu referentnu stopu na oko 5,1%, što je najviša tačka u poslednjih 16 godina — da će pauzirati svoja povećanja, ali ostaviti svoju ključnu stopu povišenu do 2023. Ali zvaničnici su upozorili su da bi mogli dalje da povećaju stope ako smatraju da je potrebno da se obuzda inflacija.
Kada Fed pooštri kredite sa ciljem hlađenja ekonomije i inflacije, to obično dovodi do viših stopa na hipoteke, auto kredite, pozajmljivanje kreditnim karticama i mnoge poslovne zajmove. Rizik je da sve više stope zaduživanja mogu toliko oslabiti privredu da izazovu recesiju.
U utorak je Međunarodni monetarni fond, kreditna organizacija od 190 zemalja, upozorio da će uporno visoka inflacija širom sveta — i napori centralnih banaka, uključujući Fed, da se bore protiv nje — verovatno usporiti globalni rast ove i sledeće godine.
Uprkos tome, postoje znaci da će inflatorni pritisci popustiti u narednim mesecima. Jedan od nesrećnih razloga zbog kojih bi inflacija mogla da opadne je taj što ekonomisti očekuju usporavanje rasta u Sjedinjenim Državama kasnije ove godine, delom zato što previranja u bankarskom sektoru mogu da dovedu do toga da banke ograniče kreditiranje.
Godišnji niz povećanja stopa Fed-a takođe počinje da hladi vruće tržište rada, a nedavni podaci pokazuju da kompanije oglašavaju manje radnih mesta i da se rast plata usporava sa istorijski povišenih nivoa.
A povećanje troškova zakupa, najveći pokretač bazne inflacije, verovatno će nastaviti da usporava u narednim mesecima. Prema vladinim merama, zakupnine su prošle godine porasle za oko 9 odsto.
Ipak, Lista stanova, koja prati promene u novim zakupima u realnom vremenu, pokazuje da zakupnine rastu za 2,6% u poređenju sa pre godinu dana. Kako se više stanova resetuje tim manjim povećanjem, vladini podaci o inflaciji bi trebalo da pokazuju blaža povećanja u narednim mesecima.
Fed je takođe laserski fokusiran na cene usluga, koje rastu istorijski brzim tempom. Zvaničnici u centralnoj banci su rekli da veruju da povećanje plata, iako dobro za radnike, doprinosi tom povećanju cena.
Prošlonedeljni martovski izveštaj o poslovima, međutim, pokazao je da je rast plata stalno usporen u protekloj godini. Preduzeća objavljuju sve manje otvorenih pozicija, a broj Amerikanaca koji napuštaju posao da bi prihvatili novi, uglavnom bolje plaćeni posao – pokretač veće plate – opada.
Trend koji više zabrinjava je mogućnost da će banke naglo povući kreditiranje radi očuvanja sredstava, nakon što su dvije velike banke propale prošlog mjeseca, što je izazvalo previranja u Sjedinjenim Državama i u inostranstvu. Mnoge manje banke izgubile su depozite klijenata zbog velikih globalnih banaka za koje se smatra da su prevelike da bi propale. Gubitak tih depozita verovatno će značiti da će te banke davati manje kredita kompanijama i pojedincima.
Neka mala preduzeća kažu da već imaju problema sa dobijanjem kredita, prema istraživanju Nacionalne federacije za nezavisno poslovanje. MMF je u utorak saopštio da bi povlačenje kredita moglo usporiti rast za skoro pola procentnog poena u narednih 12 meseci.
Usporavanje ekonomije moglo bi da ohladi inflaciju i kao rezultat toga bi pomoglo Fed-u da postigne svoje ciljeve. Ali udar na ekonomiju mogao bi se pokazati većim od očekivanog. U najgorem slučaju, to bi moglo značiti punu recesiju sa gubitkom miliona radnih mesta.