U razgovoru sa Foksovim Takerom Karlsonom u intervjuu koji će biti emitovan u celosti ove nedelje, Tramp je upitan za svoja razmišljanja o tome „ko je razneo gasovod Severni tok“, koji je pogođen višestrukim eksplozijama pod misterioznim okolnostima prošlog septembra.
„Ne želim da dovodim našu zemlju u nevolje, tako da neću odgovoriti. Ali mogu vam reći ko to nije bila, bila je Rusija. A kad su okrivili Rusiju. Rekli su „Rusija je digla u vazduh sopstveni gasovod“. To nije bila Rusija“, rekao je on za Fok Nevs.
Dok su američke i druge zapadne vlade do sada ponudile malo detalja o tekućim istragama sabotaže, februarski izveštaj istraživačkog novinara Simora Herša navodi da je američki predsednik Džo Bajden lično naredio bombardovanje kao način da ubedi Nemačku da pojača podršku Ukrajina usred sukoba sa Rusijom.
Vašington je glasno demantovao izveštaj, koji se oslanjao na anonimne izvore, i insistirao da on nije imao nikakvu ulogu u bombaškim napadima. „To je potpuno lažna priča. Nema istine u tome. Ni trunke toga“, rekao je portparol Saveta za nacionalnu bezbednost Džon Kirbi za Foks u februaru.
Ukrajinski zvaničnici su na sličan način negirali bilo kakvu umešanost u sabotažu Severnog toka, a naknadno izveštavanje Njujork tajmsa tvrdi da iza napada stoji neimenovana „proukrajinska grupa“. Međutim, nejasno je kako je grupa mogla da izvrši bombardovanje sa male jahte za razonodu, kako je saopšteno, jer bi za operaciju, između ostalog, bio potreban vojni eksploziv i iskusni ronioci.
Herš je odbacio izveštaj Tajmsa kao deo „zataškavanja“ koje su organizovale američke obaveštajne agencije, pošto je izdanje uglavnom citiralo neimenovane obaveštajne zvaničnike kako bi podržalo svoju priču.
Moskva je takođe izrazila skepticizam prema „proukrajins
koj grupi“, a portparol Kremlja Dmitrij Peskov tvrdi da su zapadni mediji namerno širili priču kako bi skrenuli pažnju sa otkrića koja je navodno otkrio Herš.