Personalizovani tretman krvnog pritiska je efikasniji, otkriva studija

Personalizovani tretman krvnog pritiska je efikasniji, otkriva studija

Pacijenti koji se leče lekovima za snižavanje krvnog pritiska mogu da dožive mnogo veća poboljšanja od promene leka nego od udvostručenja doze trenutnog leka. Ovo pokazuje nova studija Univerziteta Upsala, objavljena u časopisu Američkog medicinskog udruženja (JAMA). U ovoj studiji, 280 pacijenata testiralo je četiri različita leka za snižavanje krvnog pritiska tokom godine.

„Efekat promene leka može biti dvostruko veći od efekta udvostručavanja doze trenutnog leka pacijenta. U našoj studiji je bilo jasno da su određeni pacijenti postigli niži krvni pritisak od jednog leka nego od drugog. Ovaj efekat je veliki. dovoljno da bude klinički relevantan“, kaže Johan Sundstrom, kardiolog i profesor epidemiologije na Univerzitetu u Upsali, koji je prvi autor studije.

Većina Šveđana pre ili kasnije razvije visok krvni pritisak; više od dva miliona Šveđana trenutno ima visok krvni pritisak. Samo petina njih je uspela da kontroliše krvni pritisak kroz terapiju lekovima, a neke studije sugerišu da samo polovina njih uzima lekove za krvni pritisak kako je predviđeno.

Da li je to moguće zato što se efikasnost i neželjeni efekti lekova razlikuju od pojedinca do pojedinca? S obzirom na veliku raznolikost lekova za krvni pritisak, postoji ozbiljan rizik da pacijenti ne dobiju optimalan lek iz prvog pokušaja, što će rezultirati lošim snižavanjem krvnog pritiska i nepotrebnim nuspojavama.

Nova studija na Univerzitetu Upsala istraživala je da li postoji optimalan lek za krvni pritisak za svakog pojedinca, a samim tim i potencijal za personalizovano lečenje krvnog pritiska. U studiji je učestvovalo 280 pacijenata. Svi ovi pojedinci testirali su četiri različita leka za krvni pritisak, jedan za drugim, u nekoliko različitih vremena u ukupnom periodu od godinu dana. Istraživači su videli da efekat tretmana uveliko varira od pojedinca do pojedinca i da je jasno da su određeni pacijenti postigli niži krvni pritisak od jednog leka nego od drugog.

Nalazi studije osporavaju strategiju preporučenu u trenutnim smernicama za lečenje, u kojima se četiri grupe lekova podjednako toplo preporučuju za sve pacijente sa visokim krvnim pritiskom.

„Ako personalizujemo lekove za svakog pacijenta, možemo postići bolji efekat nego ako nasumično odaberemo lek iz jedne od ove četiri grupe lekova. Naša studija pokazuje da uz odgovarajući lek za krvni pritisak, pacijent može sniziti krvni pritisak i rezultat verovatno može brže dobiti bolju zaštitu od budućih kardiovaskularnih bolesti“, kaže Sundstrom.