Finansijske posledice raka utiču na kvalitet života partnera

Finansijske posledice raka utiču na kvalitet života partnera

Dijagnoza karcinoma može izazvati finansijski napor za pacijente jer se nose sa troškovima lečenja i izgubljenim poslom. Ali šta je sa njihovim partnerima?

Nova studija sa Univerziteta u Mičigenu, istraživači Centra za rak Rogel, anketirali su partnere pacijenata pacijenata sa kolorektalnim karcinomom i otkrili da finansijski uticaj dijagnoze voljene osobe takođe utiče na kvalitet života partnera u vezi sa zdravljem.

„Znamo da su finansijska toksičnost ili teškoće značajan efekat raka i njegovog lečenja i da su povezani sa lošim zdravstvenim problemima za pacijente i preživele. Finansijska toksičnost se proteže i na negovatelje ili partnere. Želeli smo da razumemo kako ta finansijska toksičnost utiče na zdravlje negovatelja. ishode, kao što su anksioznost i depresivni simptomi, umor, ukupan kvalitet života ili blagostanje“, rekla je glavna autorka studije Lauren V. Ghazal, dr, FNP-BC, postdoktorski saradnik u istraživanju pružanja nege raka u Rogelu Centar za rak i Škola medicinskih sestara Univerziteta u Mičigenu.

„Važno je ispitati puni efekat finansijske toksičnosti na domaćinstvo kako bi se razvile intervencije na više nivoa koje centriraju pacijenta“, rekla je ona.

Istraživači su anketirali pacijente koji su bili lečeni između jedne i pet godina ranije od kolorektalnog raka trećeg stadijuma. Takođe su anketirali supružnike pacijenata, kućne partnere ili značajne druge koji su živeli u istom domaćinstvu. Odgovorilo je 307 parova pacijent-partner. Ankete su se pitale o:

I pacijenti i partneri su pitani o zdravstvenim kvalifikacijama životnih faktora, uključujući fizičku funkciju, anksioznost, depresiju, umor, poremećaj sna, društvene uloge i aktivnosti i bol. Rezultati su objavljeni u JAMA Netvork Open.

Od partnera koji su radili puno ili skraćeno radno vreme kada je pacijentu dijagnostifikovana, 39% je propustilo posao između jedne nedelje i jednog meseca, a 38% je reklo da je izgubilo prihod zbog raka te osobe.

Skoro dve trećine partnera prijavilo je finansijski teret, uključujući smanjenje troškova, aktivnosti, hrane ili odeće ili korišćenje ušteđevine. Otprilike trećina partnera imala je veliku finansijsku zabrinutost, koja se povećavala što su više gubili prihode ili propuštali posao. A 29% partnera prijavilo je dug u vezi sa dijagnozom i lečenjem raka.

U sedam pitanja vezanih za kvalitet života u vezi sa zdravljem, finansijska toksičnost je dosledno povezana sa lošijim faktorima kvaliteta života. Partneri su opisali finansijsku toksičnost kao prvenstveno vezanu za zdravstveno osiguranje i status zaposlenja. Ali takođe su prijavili dodatnu emocionalnu potrošnju, poremećene društvene živote, morali su da traže pomoć od porodice i prijatelja oko medicinskih troškova i brinuli se šta bi moglo biti da nisu imali osiguranje.

Mlađi partneri su imali znatno veću vjerovatnoću da prijavljuju finansijski teret i dug, što je upadljivo jer se stopa kolorektalnog karcinoma među mlađim odraslim osobama povećala posljednjih godina.

„Kada pomislite na ključne razvojne prekretnice koje mladi odrasli očekuju da postignu, vođeni su novcem: završetak obrazovanja, uspostavljanje zaposlenja, negovanje romantičnih odnosa, osnivanje porodice. Sve ove prekretnice utiču na to da postanete finansijski nezavisni i svi su podložni poremećajima. I naravno, dijagnoza raka je veliki poremećaj“, rekla je viša autorka studije Christine M. Veenstra, M.D., MSHP, vanredni profesor medicinske onkologije na Mičigenskoj medicini.

„Pošto vidimo da kolorektalni rak postaje sve češći u mlađoj dobi, neophodno je da procenimo finansijske poteškoće među pacijentima i njihovim partnerima i povežemo ih sa uslugama i podrškom kako unutar tako i van bolničkog okruženja“, rekla je Veenstra.