Nijedan brod nije pregledan u utorak u skladu sa ukrajinskim ugovorom o crnomorskom žitu „jer je stranama potrebno više vremena da postignu dogovor o operativnim prioritetima“, saopštile su Ujedinjene nacije, dodajući da su rutinske inspekcije usledile. nastaviti u sredu, piše Rojters.
„Pozivamo sve uključene da ispune svoje odgovornosti kako bi osigurali da se plovila nastave nesmetano i bezbedno u interesu globalne bezbednosti hrane“, rekao je portparol UN Stefan Dužarik u saopštenju, dodajući da trenutno ima 50 plovila koja čekaju da se presele u Ukrajinu luke.
Sve brodove pregledavaju zvaničnici Rusije, Ukrajine, Turske i Ujedinjenih nacija u vodama u blizini Turske na ulasku i izlasku iz Ukrajine. Zvanični onlajn podaci pokazuju da nijedan brod nije pregledan u utorak.
Od kada je u julu dogovoren sporazum koji omogućava siguran ratni izvoz žitarica iz ukrajinskih crnomorskih luka, izvezeno je više od 27,5 miliona tona hrane. Dužaric je rekao da je to doprinelo snižavanju cena hrane na globalnom nivou.
„Ovaj kritični posao se obavlja u kontekstu tekućeg rata i aktivnih neprijateljstava. Ne potcenjujemo izazove, ali znamo da se oni mogu prevazići“, rekao je on. „Tim UN blisko sarađuje sa svim stranama, uzimajući u obzir zabrinutost svih strana.
Dogovor – koji su prvobitno posredovali Turska i Ujedinjene nacije prošlog jula – obnovljen je prošlog meseca na najmanje 60 dana, upola manje od planiranog.
„Globalne humanitarne koristi inicijative su očigledne i nisu ograničene na izvoz u određene zemlje sa niskim prihodima. U interesu je svih da se ona nastavi“, rekao je Dužarik.
Rusija je rekla da će produžiti sporazum samo nakon 18. maja ako se uklone prepreke za njen izvoz poljoprivrednih proizvoda i đubriva. Zahtevi Moskve uključuju vraćanje Ruske poljoprivredne banke u SVIFT bankarski sistem i deblokadu finansijskih aktivnosti kompanija za proizvodnju đubriva.
Da bi se pomogla ubeđivanju Rusije da dozvoli Ukrajini da nastavi sa izvozom žitarica iz Crnog mora prošle godine, u julu je takođe sklopljen trogodišnji sporazum u kome su Ujedinjene nacije pristale da pomognu Rusiji u izvozu hrane i đubriva.
Zapadne sile su uvele oštre sankcije Rusiji zbog njene invazije na Ukrajinu u februaru 2022. Iako njen izvoz hrane i đubriva nije sankcionisan, Moskva kaže da ograničenja u plaćanju, logistici i industriji osiguranja predstavljaju barijeru za isporuke.