Međunarodna studija pokazuje da je verovatno da se insulin može čuvati na sobnoj temperaturi i to znatno duže nego što su farmaceutske kompanije do sada računale. Pristup ovom vitalnom leku može se na taj način značajno poboljšati za najsiromašnije stanovnike sveta. Istraživači sa Univerziteta u Geteborgu su među naučnicima koji predstavljaju ove rezultate.
Kod dijabetesa tipa 1, beta ćelije koje proizvode insulin u pankreasu su uništene. Insulin se mora davati injekcijom, svakodnevno, do kraja života. Neadekvatno lečenje insulinom narušava metabolizam, što može dovesti do oštećenja oka, otkazivanja bubrega ili drugih komplikacija na duži rok. U mnogim zemljama u razvoju insulina nedostaje i često je veoma skup. Na globalnom nivou, milioni ljudi su prerano umrli zbog nejednakog pristupa nezi dijabetesa.
Pošto je insulin osetljiv na temperaturu, treba ga čuvati u frižideru (na 2°C–8°C) za dugotrajno skladištenje; ali porodice u mnogim zemljama u razvoju nemaju pristup frižiderima. Na sobnoj temperaturi (do 30°C), obično se smatra da se insulin drži oko četiri nedelje, nakon čega se preporučuje odbacivanje.
Za ovu studiju, istraživački tim Univerziteta u Geteborgu doprineo je analizama šest vrsta insulina. Šest različitih porodica u Nagpuru, Indija, čuvali su insulin u periodu od jednog do četiri meseca tokom leta. Čuvan je ili u kutiji u najhladnijoj prostoriji u kući ili u glinenim posudama dizajniranim da služe kao jednostavni sistemi za hlađenje, pri čemu je isparavanje vode održavalo sadržaj hladnim.
Jedan od autora koji stoji iza studije je Gun Forsander, istraživač u pedijatriji na Sahlgrenskoj akademiji, Univerzitet u Geteborgu, i pedijatar u Univerzitetskoj bolnici Sahlgrenska.
„Ova studija pokazuje da insulin verovatno ima znatno duži rok trajanja na sobnoj temperaturi – do četiri puta duže nego što se ranije verovalo. Studija je takođe pokazala da jednostavno rešenje, sa rashladnim glinenim posudama, može da bude od pomoći kada je vreme dobro najtoplije“, kaže Forsander.
Drugi istraživački tim, na Univerzitetu Florida u Gainesvilleu, izvršio je određivanje koncentracije insulina prema standardnoj proceduri (tečna hromatografija) nakon skladištenja na sobnoj temperaturi u indijskim domaćinstvima.
Rezultati su objavljeni u The Lancet Diabetes & Endocrinology. Studiju je vodio dr Grejem D Ogl, direktor organizacije „Život za dete“ i pomoćni profesor na Univerzitetu u Sidneju, Australija.
„Ako se naši rezultati mogu potvrditi u većim studijama, to može dovesti do promene zahteva za odbacivanjem insulina koji se čuva van frižidera nakon mesec dana. Period kada se insulin još uvek može koristiti može potencijalno, u tom slučaju, da se produži na tri ili možda čak četiri meseca. To bi imalo veliki uticaj na pristup insulinu porodica sa slabim resursima“, kaže Ogl.