Microsoft i nadzorna grupa kažu da je izraelski špijunski softver koristio za hakovanje civilnog društva

Microsoft i nadzorna grupa kažu da je izraelski špijunski softver koristio za hakovanje civilnog društva

Hakerski alati izraelske firme korišćeni su protiv novinara, opozicionih ličnosti i zagovaračkih organizacija u najmanje 10 zemalja – uključujući ljude u Severnoj Americi i Evropi – prema novom istraživanju koje je u utorak objavila Microsoft Corp (MSFT.O) i internet čuvar Citizen Lab.

Citizen Lab je u svom izveštaju naveo da je uspeo da identifikuje nekoliko žrtava civilnog društva čiji su iPhone uređaji hakovani pomoću softvera za nadzor koji je razvila izraelska kompanija KuaDream Ltd – nižeg profila konkurenta izraelskoj kompaniji za špijunski softver NSO Group. U svom izveštaju objavljenom u isto vreme, Microsoft je rekao da veruje sa „velikim poverenjem“ da je špijunski softver „snažno povezan sa KuaDream-om“.

U saopštenju, pomoćnik generalnog savetnika Majkrosofta Ejmi Hogan-Berni rekla je da plaćeničke hakerske grupe kao što je KuaDream „uspevaju u senci“ i da je njihovo javno objavljivanje „od suštinskog značaja za zaustavljanje ove aktivnosti“.

Izraelski advokat Vibeke Dank, čija je e-pošta navedena na obrascu za registraciju kompanije KuaDream, nije odgovorila na poruku u kojoj je tražila komentar. Ponovljeni pokušaji Rojtersa da dođe do KuaDream-a tokom prošle godine – uključujući posetu kancelariji kompanije izvan Tel Aviva – bili su neuspešni.

Rojters je 2022. izvestio da je KuaDream ranije razvio alat za hakovanje bez interakcije, sličan programima koje je primenio NSO. Takve alatke za hakovanje, poznate kao „nulti klik“, posebno cene sajber kriminalci, špijuni i organi za sprovođenje zakona jer mogu daljinski da kompromituju uređaje, a da vlasnik ne mora da otvori zlonamernu vezu ili preuzme oštećeni prilog.