Južna Koreja planira da izvrši svoje prvo lansiranje komercijalnog satelita na raketi domaće proizvodnje sledećeg meseca kao deo svog programa svemirskog razvoja, rekli su zvaničnici u utorak.
Zvaničnici Južne Koreje kažu da njena domaća svemirska raketa Nuri nema vojnu svrhu. Ali neki stručnjaci kažu da bi razvoj takvih raketa na kraju pomogao zemlji da stekne tehnologije potrebne za izgradnju većih projektila i lansiranje izviđačkih satelita usred neprijateljstva sa rivalskom Severnom Korejom.
Južna Koreja je u junu prošle godine izvela svoje prvo lansiranje satelita pomoću rakete Nuri. To lansiranje uključivalo je ono što su južnokorejski zvaničnici nazvali satelitom za „verifikaciju performansi“ koji je uglavnom dizajniran da ispita kapacitet rakete, dok je događaj sledećeg meseca trebalo da se prvi put postavi u orbitu komercijalnog satelita.
Ministarstvo nauke je saopštilo da će raketa eksplodirati iz svemirskog lansirnog centra zemlje na južnom ostrvu 24. maja. U saopštenju ministarstva se navodi da je odredilo rezervni datum lansiranja od 25. do 31. maja, u slučaju mogućih promena rasporeda zbog vremenskih prilika.
Raketa će nositi jedan glavni satelit pod nazivom „Mali satelit sledeće generacije 2“ i sedam drugih manjih satelita u obliku mladunaca. Glavni satelit ima zadatak da verifikuje tehnologiju radara za snimanje i posmatra kosmičko zračenje u orbiti blizu Zemlje, navodi se u saopštenju.
Vlasti su završile montažu prvog i drugog stepena rakete i sprovode završna ispitivanja životne sredine osam satelita koji će biti postavljeni na treći stepen rakete.
Prošlogodišnje lansiranje je bilo drugo poletanje rakete Nuri. U svom prvom lansiranju 2021. godine, lažni teret rakete je dostigao željenu visinu, ali nije uspeo da uđe u orbitu. Nakon lansiranja sledećeg meseca, Južna Koreja planira još tri lansiranja rakete Nuri, rekli su zvaničnici.
„Treće lansiranje Nurija je od velikog značaja jer je to prvi pokušaj lansiranja satelita komercijalnog kvaliteta i prvi put da će privatna kompanija zajedno proizvesti domaću raketu Nuri“, Oh Tae-seok, prvi zamenik ministra nauke, navodi se u saopštenju ministarstva.
Južna Koreja, deseta po veličini svetska ekonomija, glavni je proizvođač poluprovodnika, automobila i pametnih telefona. Ali njen program razvoja svemira zaostaje za programom njegovih suseda Kine, Indije i Japana. Od ranih 1990-ih, Južna Koreja je poslala niz satelita u svemir, ali svi su uključivali stranu raketnu tehnologiju ili lansirne lokacije.
Severna Koreja je postavila satelite za posmatranje Zemlje u orbitu 2012. i 2016. godine, ali nema dokaza da je bilo koji satelit funkcionisao. Severnoj Koreji su uvedene međunarodne sankcije zbog dva lansiranja, jer ih UN smatraju prikrivenim testovima zabranjene tehnologije dugog dometa za Severnu Koreju.