Bugarska traži od EU dodatnu pomoć poljoprivrednicima zbog situacije sa ukrajinskim žitom

Bugarska traži od EU dodatnu pomoć poljoprivrednicima zbog situacije sa ukrajinskim žitom

Bugarska zahteva dodatnu zaštitu svojih poljoprivrednih proizvođača, pored 16,75 miliona evra, koliko je obezbeđeno u kriznoj rezervi Evropske komisije, u vezi sa bescarinskim uvozom žitarica iz Ukrajine u Evropsku uniju.

„Ostajemo solidarni sa Ukrajinom, ali uočavamo ozbiljne probleme i kao rezultat toga zatražili smo od Evropske komisije da preduzme antikrizne mere i ozbiljnije pristupi putevima solidarnosti“, rekao je Gečev.

Prema njegovim rečima, bugarski poljoprivredni sektor trenutno „pati od tržišnih anomalija” zbog invazije Ruske Federacije u Ukrajinu u punom obimu.

Ministar je podsetio da je predsednik Bugarske Rumen Radev uputio zajedničko pismo sa liderima Mađarske, Rumunije, Poljske i Slovačke šefici Evropske komisije Ursuli fon der Lajen, u kojem je predstavljen nacionalni stav zemlje. Posebno se predlaže uvođenje privremenih dažbina na uvoz određene robe, u slučaju prekoračenja kapaciteta za njihovo skladištenje i preradu od strane zemalja radi ravnomernije raspodele poljoprivrednih proizvoda na jedinstvenom evropskom tržištu.

„Bugarska takođe nudi EK da obezbedi dodatne mere i garancije za ubrzanje izvoza žitarica u treće zemlje“, dodao je on.

Zauzvrat, proizvođači žitarica su istakli da je kao rezultat ekonomske situacije ovaj sektor dostigao kritičnu tačku, a njegova budućnost zavisi od mera koje će biti preduzete u narednim mesecima.

Podsećamo, EU je krajem maja 2022. godine pokrenula inicijativu „trake solidarnosti“ kako bi pomogla Ukrajini da izvozi poljoprivrednu robu svim mogućim pravcima – posebno železničkim, drumskim i rečnim transportom – u kontekstu poremećaja izazvanih rat sa Rusijom.

Sredinom marta 2023. godine, proizvođači žitarica iz Bugarske najavili su početak protesta na neodređeno vreme u vezi sa bescarinskim uvozom žitarica iz Ukrajine u EU.

Pored toga, Rumunija i Poljska će zatražiti od Evropske komisije da razvije mehanizme koji će pomoći u praćenju izvoza žitarica iz Ukrajine i izbegavanju dampinga cena na štetu lokalnih farmera.

Kako je saopšteno, Evropska unija aktivira kriznu rezervu za poljoprivrednike u Poljskoj, Bugarskoj i Rumuniji, koji su pogođeni povećanjem izvoza žitarica iz Ukrajine.