Član Kongresa „zabrinut“ Teslinim poslovima u Kini

Član Kongresa „zabrinut“ Teslinim poslovima u Kini

Lider američkog kongresnog komiteta za Kinu izjavio je u ponedeljak da je zabrinut zbog zavisnosti proizvođača električnih automobila Tesla Inc od Kine, dan nakon što je kompanija otkrila planove za otvaranje fabrike baterija Megapak u Šangaju, piše Rojters.

Tesla je u nedelju objavio fabriku u tvitu, a kineski državni mediji su rekli da će u početku proizvoditi 10.000 megapak jedinica godišnje, što je oko 40 gigavat sati skladištenja energije, i dopuniti ogromnu postojeću fabriku u Šangaju koja proizvodi električna vozila.

Mike Gallagher, republikanski predsedavajući izabranog komiteta Predstavničkog doma za Komunističku partiju Kine, rekao je da bi želeo da zna kako izvršni direktor Tesle Elon Musk balansira sa podrškom vlade SAD Tesli i njenim operacijama u Kini.

„Zabrinut sam zbog ovoga“, rekao je Galager za Rojters na pitanje o fabrici baterija.

„Tesla izgleda u potpunosti zavisi, A, od milosti savezne vlade putem poreskih olakšica, a B od pristupa kineskom tržištu“, rekao je Galager.

„Vrsta ugovora koje su tamo sklopili izgledaju veoma zabrinjavajuće. Samo bih bio radoznao da znam kako Elon Musk balansira oba ova dva“, rekao je on, dodajući da je Muskov poduhvat svemirskih letova SpaceKs za razliku od toga „velika priča o uspehu“.

Tesla nije odmah odgovorio na zahtev za komentar Galagerove primedbe.

Musk je u nedelju odgovorio na kritike na Tviteru, rekavši u tvitu da „Tesla ubrzano povećava proizvodnju u Teksasu, Kaliforniji i Nevadi“.

Fabrika kompanije u Šangaju činila je više od polovine globalne proizvodnje ovog proizvođača automobila u 2022. Tesla je prošle godine ostvarila prihod iz Kine od 18,15 milijardi dolara, što čini više od jedne petine njenog ukupnog prihoda.

Teslini planovi da otvori fabriku Megapak dolaze usred rastućih tenzija između Kine i SAD i pritiska Pekinga da privoli strane firme nazad nakon što su produžena blokada u zemlji zbog COVID-19 pogodila njenu ekonomiju.

Galager se prošle nedelje u Kaliforniji sastao sa tehnološkim i zabavnim kompanijama, uključujući Apple, Alphabet Inc, Google i Disney, o njihovim poslovnim poslovima u Kini.

Njegov izabrani komitet, koji je u januaru osnovao predsednik republikanskog Predstavničkog doma Kevin Makarti, nastojao je da ubedi Amerikance u potrebu da se nasilno takmiče sa Kinom i da „selektivno odvoje” američku i kinesku ekonomiju u određenim strateškim industrijama.

Galager je rekao da se nada da će ubuduće sarađivati sa Teslom i drugim kompanijama, ali je sugerisao da bi mogao da zahteva od korporativnih rukovodilaca da svedoče ako njegova istraga o njihovim vezama sa Kinom bude stavljena u zastoj.

„Ako dođemo do blokada puteva i dođemo do tačke u kojoj se advokati uključuju sa odgovorima, tada počinjete da razmišljate o sudskim pozivima“, rekao je on.

Tri izvora u velikim američkim kompanijama, od tehnoloških do maloprodajnih, izjavila su Rojtersu da su zabrinuti zbog mogućnosti da njihovi rukovodioci budu pozvani da svedoče o poslovnim operacijama u Kini i suočavaju se sa pitanjima poput toga da li njihove kompanije koriste zalihe proizvedene u Kini uz prinudni rad.

Galager je rekao da je svestan da bi rukovodioci iz niza preduzeća mogli biti zabrinuti zbog svedočenja.

„To bi mogao biti glavni menadžer imovine na Vol Stritu. To može biti filmska zvezda ili moćni producent. Može biti izvršni direktor velike tehnološke kompanije. Ako žele da posluju u Kini, niko ne postavlja određena pitanja. želi da bude upitan“, rekao je on.

Galager je odbio da razgovara o temama predstojećih saslušanja u komitetu, ali je rekao da je na „kratkom vremenskom okviru“.

Komitet je do sada održao dva saslušanja, jedno o „egzistencijalnom“ takmičenju između SAD i Kine, a drugo o zloupotrebama kineske vlade prema muslimanskim manjinama u zapadnom regionu Sinđijang.