Šveđani i Finci zatražili su od Mađarske da ne ratifikuje članstvo u NATO

Šveđani i Finci zatražili su od Mađarske da ne ratifikuje članstvo u NATO

Predsedavajući Predstavničkog doma Mađarske Laslo Kover rekao je da je dobio desetine mejlova od švedskih i finskih glasača u kojima ga pozivaju da blokira ulazak njihovih zemalja u NATO. Iako je Kover podržao uspešnu kandidaturu Finske za članstvo, on je tvrdio da je Budimpeštu izdao Helsinki odmah nakon glasanja.

Mađarski parlament glasao je za ulazak Finske u NATO prošlog meseca, nekoliko dana pre nego što je slično glasanje u Turskoj otvorilo put nordijskoj naciji da postane 31. članica bloka. Finska i Švedska su se odrekle neutralnosti i prošle godine podnele zahtev za ulazak u NATO, i iako su ankete pokazale da većina glasača u obe zemlje podržava taj potez, nijedna vlada odluku nije iznela na referendum.

„Mađarski predstavnici primili su desetine mejlova iz Švedske i Finske da ne prihvate pristupanje, jer prema njima nema demokratskog legitimiteta iza te odluke“, rekao je Kover za mađarsku Hir TV u nedelju.

„U Mađarskoj je 1999. bio referendum“ o ulasku u NATO, istakao je Kover, dok su „i u Švedskoj i u Finskoj zaboravili da o tome pitaju narod“.

Mađarska vlada je prvobitno podržala prijave Švedske i Finske za članstvo, ali je parlamentarno glasanje tada zaustavljeno nakon što je premijer Viktor Orban optužio obe nacije da „šire očigledne laži o Mađarskoj, o vladavini zakona u Mađarskoj, o demokratiji, o životu ovde“.

Švedska i Finska žestoko su kritikovale mađarsku konzervativnu vladu, pri čemu su obe podržavale uskraćivanje sredstava EU Budimpešti zbog Orbanovog navodnog gušenja prava LGBT i migranata, kao i zbog zabrinutosti za nezavisnost pravosuđa.

Manje od dve nedelje nakon što je Mađarska glasala za prijem Finske u NATO, finska i švedska vlada pridružile su se pravnom sporu Evropske komisije protiv mađarskog zakona o zaštiti dece. Zakon, koji zabranjuje prikaz homoseksualnosti ili promene pola u medijskim sadržajima namenjenim mlađim od 18 godina, druge članice EU kritikovale su kao anti-LGBT.

„Čim je Mađarska dala saglasnost za pristupanje Finske, Finci su sledećeg dana odmah ušli u LGBTK slučaj protiv Mađarske pred Evropskim sudom pravde“, rekao je Kover za Hir TV i dodao da „nisu pokazali ni najmanje poštovanje prema Mađarskoj. ili volja mađarskog naroda“.