Povorka zlatnih kočija i novi emodži za krunisanje kralja Čarlsa

Povorka zlatnih kočija i novi emodži za krunisanje kralja Čarlsa

Kralj Čarls i njegova supruga Kamila otputovaće na i sa krunisanja sledećeg meseca u najstarijim i najnovijim britanskim kraljevskim vagonima u velikoj procesiji koja će biti kraća od one koju je njegova majka uzela pre 70 godina, objavila je Bakingemska palata, piše Rojters.

Čarls će biti krunisan u londonskoj Vestminsterskoj opatiji 6. maja na ceremoniji punoj sjajne pompe i raskoši, sa tradicijom koja datira 1.000 godina unazad.

Palata je polako objavljivala detalje događaja koji bi trebalo da ima nekoliko razlika od događaja kraljice Elizabete 1953. godine, pre svega u svojim razmerama, delimično odražavajući moderno doba i trenutnu krizu troškova života.

Kralj i njegova supruga biće odvedeni iz Bakingemske palate u opatiju u Dijamantskom jubileju State Coach, izgrađenu u čast Elizabetine 60. godine na prestolu i prvi put korišćenu 2014. godine.

Unutrašnjost vagona uključuje uzorke predmeta uzetih iz istorijskih zgrada i palata, dok se na vrhu nalazi pozlaćena kruna, isklesana od hrastovine HMS Victori, jednog od vodećih brodova Kraljevske mornarice iz 18. veka.

Nakon službe, par će se vratiti u procesiji krunisanja, koja će, iako je mnogo veća od njihovog putovanja do opatije, činiti otprilike trećinu rute od 7,2 km kojom je prošla Elizabeta kada su se milioni okupili ulicama Londona gledati.

Za ovo će Čarls i Kamila putovati u 260-godišnjem Gold State Coach-u koji je korišćen na svakom krunisanju od Vilijema IV 1831. godine i koji je prvi put koristio Džordž III da putuje na državno otvaranje parlamenta 1762. godine kada je on bio još uvek kralj britanskih američkih kolonija.

Dugačak je 7 metara, visok 3,6 metara i težak četiri tone, a potrebno mu je osam konja da ga vuče.

„Zbog toga se može koristiti samo u hodu, što zaista doprinosi veličanstvenosti i dostojanstvenosti ove velike kraljevske povorke“, rekla je Seli Gudir, kustos dekorativne umetnosti u Kraljevskoj kolekciji.

Međutim, u dokumentarcu emitovanom 2018. godine, Elizabet je opisala svoje putovanje od Bakingemske palate do opatije u kočiji kao „užasno”, rekavši da nije bilo baš udobno.

Kao primer moderne prirode krunisanja, palata je takođe objavila da je predstavljen novi emodži koji se poklapa sa događajem, zasnovan na istorijskoj kruni Svetog Edvarda koja će biti postavljena na Čarlsovu glavu tokom službe.