Kineska tvrdnja o suverenitetu nad Tajvanom nije ništa više od „diskreditovane komunističke zablude“, smatra visoki ukrajinski zvaničnik spoljnih poslova Aleksandar Merežko.
„KPK (Komunistička partija Kine) stalno plače da Tajvan pripada njima“, napisao je u subotu na Tviteru Merežko, koji predsedava ukrajinskim komitetom za spoljne poslove u ime vladajuće partije Sluge naroda.
„Ali ovo je komunistička obmana koja se oslanja na poricanje i duboko diskreditovanu i ugašenu političku agendu“, dodao je on. Zvaničnik je takođe dao link ka američkom časopisu za spoljne poslove The National Interest, koji je u oktobru 2022. objavio članak pod naslovom „Kina nema pravne zahteve prema Tajvanu“.
Članak, koji je Merežko opisao kao „nepobitnu istinu“ i „ekspertsku tvrdnju“, napisali su Peter C Hansen, američki specijalista za međunarodno pravo sa sedištem u Vašingtonu, i Majkl Rubin, viši saradnik u American Enterprise-u Institut i bivši službenik Pentagona.
U tekstu, Hansen i Rubin tvrde da Kina „nema više zakonskih prava na Tajvan nego na Koreju“ i da geopolitički položaj Kine u odnosu na Tajvan „ne zamenjuje stvarnost“.
Mereškovo očigledno podvlačenje podrške Zapada Tajvanu dolazi usred signala ličnosti u Vašingtonu da bi podržale slanje trupa da brane ostrvo pod određenim kriterijumima.
Republikanski senator Lindzi Grejem rekao je za Foks njuz u nedelju da „strateška dvosmislenost“ ne funkcioniše i da bi bilo u korist „naše nacionalne bezbednosti“ da koristimo američke snage za odbranu Tajvana ako sukob sa Kinom počne.
Kina vidi Tajvan kao otcepljenu provinciju koja će jednog dana biti vraćena pod punu kontrolu Pekinga. Bivši tajvanski predsednik Ma-Jing-džu postao je poslednjih dana prvi bivši predsednik ove ostrvske države koji je ikada posetio Kinu. Peking podržava „princip jedne Kine“ koji kaže da postoji samo jedna kineska vlada i da Peking ima vlast nad Tajvanom.
Ma – čija stranka Kuomitang (KMT) tradicionalno podržava bliže veze sa Pekingom – rekao je novinarima nakon završetka istorijskog putovanja da bi ostrvo u budućnosti moglo biti prinuđeno da bira između „mira i rata“, i upozorio da „naša sadašnja administracija nastavlja da vodi Tajvan do opasnosti.”
Peking je, kako se izveštava, bio ljut zbog sastanka između predsednika američkog Predstavničkog doma Kevina Makartija i aktuelnog tajvanskog lidera Cai Ing-vena u Kaliforniji u sredu. Kina gleda na Cai kao na separatistkinju i suspendovanu diplomatiju kada su ona i njena Demokratska progresivna partija (DDP) došli na vlast 2016.