Vodeća američka farmaceutska kompanija “Moderna” saopštila je da je uvjerena da će vakcine protiv raka, kardiovaskularnih i autoimunih bolesti, kao i drugih stanja biti spremne do 2030. godine, objavio je Guardian, prenosi Tanjug.
Glavni medicinski direktor “Moderne”, doktor Paul Burton, rekao je da veruje da će ta firma moći da ponudi vakcine protiv “svih vrsta bolesti” za samo pet godina.
Kompanija, koja je proizvela vakcinu protiv korona virusa, sada razvija vakcine protiv raka koje ciljaju različite tipove tumora.
“Imaćemo tu vakcinu i ona će biti veoma efikasna i spasiće stotine hiljada, ako ne i milione života. Mislim da ćemo moći ponuditi personalizovane vakcine protiv raka, protiv više različitih tipova tumora ljudima širom sveta”, istakao je Burton.
Dodao je da bi više respiratornih infekcija moglo biti pokriveno jednom vakcinom, omogućujući ljudima da budu zaštićeni od korone virusa, gripe i respiratornog sincicijalnog virusa (RSV), dok bi terapije mRNA mogle biti dostupne za retke bolesti za koje trenutno ne postoje lekovi.
Terapije zasnovane na mRNA zasnivaju se na tome što podstiču ćelije da proizvedu protein koji pokreće imuni odgovor protiv bolesti.
“Mislim da ćemo imati terapije zasnovane na mRNA za retke bolesti koje su ranije bile neizlječive i mislim da ćemo se za 10 godina približavati svetu u kojem zaista možete da identifikujete genetski uzrok bolesti i da se izlečite koristeći tehnologiju zasnovanu na mRNA”, najavio je Burton.
Vakcina protiv raka zasnovana na mRNK bi upozorila imuni sistem na rak koji već raste u telu pacijenta, tako da ga može napasti i uništiti, bez uništavanja zdravih ćelija.
Naučnici, međutim, upozoravaju da će ubrzani napredak postignut u poslednje tri godine, biti uzaludan, ukoliko se ne održi visok nivo investicija.