Kina je uvela dodatne sankcije Sjao Bi-Kim, de fakto ambasadorki Tajvana u Sjedinjenim Državama, zabranivši njoj i članovima porodice ulazak na kopno, Hong Kong i Makao, javili su državni mediji u petak. .
Sankcije koje je objavila kineska kancelarija za poslove sa Tajvanom takođe zabranjuju investitorima i firmama povezanim sa Hsiaoom da sarađuju sa kopnenim organizacijama i pojedincima.
Oni dolaze nakon sastanka tajvanskog predsednika Cai Ing-vena sa predsednikom Predstavničkog doma SAD Kevinom Makartijem tokom ove nedelje u Sjedinjenim Državama.
„Vau, NR Kina me je upravo ponovo sankcionisala, po drugi put“, napisao je Sjao na Tviteru u odgovoru na tu objavu.
Kinesko ministarstvo spoljnih poslova takođe je najavilo korake protiv američkog Hadson instituta i Reganove biblioteke i njihovih čelnika, rekavši da su obe institucije obezbedile platformu i objekte za ono što je nazvalo Caijevim separatističkim aktivnostima.
Tajvansko ministarstvo spoljnih poslova reagovalo je ljutito, rekavši da Kina nema pravo da se „umeša“ kada je reč o Caijevim prekookeanskim putovanjima i da se Peking „zavarava“ ako misli da će sankcije imati ikakvog efekta.
„To ne samo da produbljuje antipatiju našeg naroda, već razotkriva iracionalnu i smešnu prirodu komunističkog režima“, navodi se u saopštenju.
Kina smatra Tajvan svojom teritorijom, a ne zasebnom zemljom. Vlada Tajvana osporava tvrdnju Kine.
Kinesko ministarstvo spoljnih poslova saopštilo je da je odmah ograničilo univerzitete, institucije i druge organizacije i pojedince u Kini da se angažuju i sarađuju sa Institutom Hadson i Reganovom bibliotekom i njihovim čelnicima.
Kina je takođe zabranila liderima da uđu u zemlju i zamrznula svu imovinu koju imaju u Kini, navodi se u saopštenju.
Institut Hadson je u saopštenju naveo da je ponosan što će ugostiti Cai i da stoji „čvrsto uz Tajvan i protiv KPK“, misleći na Komunističku partiju Kine.
Predsednička fondacija i institut Ronalda Regana saopštili su da su ponosni na svoju odluku da budu domaćini Caijevog sastanka sa Makartijem i da „neće bežati da ispuni očekivanja predsednika Regana da biblioteka koja nosi njegovo ime bude ‘dinamičan intelektualni forum'“.
Kineske sankcije će imati mali praktičan uticaj jer visoki tajvanski zvaničnici ne posećuju Kinu, dok kineski sudovi nemaju nadležnost u Tajvanu.
Kina je uvela slične sankcije Fondaciji Prospekt, na čijem je čelu bivši ministar spoljnih poslova Tajvana, i Savetu azijskih liberala i demokrata, multinacionalnoj alijansi koju je 1993. suosnivala vladajuća tajvanska Demokratska progresivna partija (DPP).
Kineska kancelarija za poslove Tajvana optužila je institucije da promovišu ideju „nezavisnosti Tajvana“ na međunarodnom nivou.
Fondacija Prospekt je izrazila „snažno žaljenje“ zbog ove odluke, navodeći u saopštenju da će ona „i dalje podržavati duh akademske nezavisnosti i princip odbrane suvereniteta Tajvana“.
Savet azijskih liberala i demokrata saopštio je da su sankcije „nesrećne“, ali da ostaje pri svojim programima i aktivnostima na unapređenju demokratije, ljudskih prava i vladavine zakona za sve u Aziji.
Prošlog avgusta, nakon što su tada SAD Predsednica Predstavničkog doma Nensi Pelosi posetila je Tajvan, Kina je uvela sankcije, uključujući zabranu ulaska sedmorici tajvanskih zvaničnika i poslanika, uključujući Hsiaoa, koga je optužila da je „zaborce za nezavisnost“, što je osudilo ostrvo kojim se demokratski upravlja.
Drugi na avgustovskoj listi sankcija su tajvanski ministar inostranih poslova Džozef Vu; Velington Ku, generalni sekretar Tajvanskog saveta za nacionalnu bezbednost; i političari DPP.
Poslanik DPP-a Čao Tien-lin rekao je novinarima u parlamentu da su sankcije Sjaou „apsurdne“.
„Ovo neće imati uticaja na nju“, rekao je on.