Američki zakonodavac obećava obuku tajvanske vojske

Američki zakonodavac obećava obuku tajvanske vojske

Visoki američki zakonodavac obećao je u subotu da će pomoći u obuci tajvanskih oružanih snaga i ubrzati isporuku oružja, pošto je Kina započela trodnevne vojne vežbe oko ostrva za koje Peking tvrdi da je njegova teritorija.

Kina je najavila vežbe dan nakon što se predsednica Tajvana Cai Ing-ven vratila u Tajpej iz Los Anđelesa, gde se sastala sa predsednikom Predstavničkog doma američkog Kongresa Kevinom Makartijem, što je razbesnelo Peking.

Govoreći na ručku u Tajpeju koji je priredio Cai za svoju dvopartijsku delegaciju, Majkl Mekol, predsednik komiteta za spoljne poslove američkog Predstavničkog doma, rekao je da su oni tamo u znak snažne podrške Tajvanu i da je važno da demokratije stoje zajedno.

„Kao predsednik Odbora za spoljne poslove Predstavničkog doma, potpisujem svu inostranu vojnu prodaju, uključujući oružje Tajvanu, i obećavam vam, gospođo predsednice, da ćemo isporučiti to oružje“, rekao je on.

Tajvan se od prošle godine žalio na kašnjenja u isporuci američkog oružja, kao što su protivvazdušne rakete Stinger, pošto proizvođači okreću isporuke Ukrajini da podrže njenu odbranu od Rusije.

„Činimo sve što možemo u Kongresu da ubrzamo ovu prodaju i nabavimo oružje koje vam je potrebno da se odbranite“, rekao je Mekol, republikanac.

„A mi ćemo obezbediti obuku vašoj vojsci – ne za rat, već za mir“, dodao je on, ne iznoseći detalje. „Projektovanje slabosti samo poziva na agresiju i sukob. Projektovanje snage pruža odvraćanje i promoviše mir.“

Dok je odbrambeni pakt između Tajvana i Sjedinjenih Država okončan 1979. godine kada je Vašington prekinuo formalne diplomatske veze u korist Pekinga, bliski vojni odnosi opstaju i Sjedinjene Države su glavni strani izvor oružja Tajvana.

Sjedinjene Države i već dugo nude određeni stepen obuke o sistemima naoružanja, kao i detaljne savete o načinima da ojačaju svoju vojsku kako bi se zaštitili od invazije kineske Narodne oslobodilačke armije.

Neki tajvanski borbeni piloti već treniraju u Sjedinjenim Državama.

Sjedinjene Države su spremne da prošire broj vojnika koji pomažu u obuci tajvanskih snaga, rekla su dva američka zvaničnika Rojtersu u februaru.

Rojters je 2021. izvestio da je mali broj američkih snaga za specijalne operacije na privremenoj osnovi rotirao na Tajvan da bi obučavao svoje snage.

Kina opisuje Tajvan kao najosetljivije i najvažnije pitanje u svojim odnosima sa Sjedinjenim Državama, a ta tema je stalni izvor trvenja između Pekinga i Vašingtona.