Kineski lider Si Đinping priredio je francuskom predsedniku Emanuelu Makronu neobično velikodušan prijem tokom državne posete, što bi moglo da signalizira nameru Pekinga da pojača svoje protivljenje Sjedinjenim Državama, piše „Evropska istina“.
Dvojica lidera su u petak zajedno posetili južnu Kinu, gde je Makron trebalo da pije kineski čaj sa Sijem u bivšoj rezidenciji svog oca u gradu Guangdžou, glavnom gradu privrednog i proizvodnog centra provincije Guangdong.
Sijevi izlasci sa gostujućim liderima su retki. Diplomate kažu da to naglašava važnost koju Peking pridaje ovom odnosu sa ključnom članicom EU dok traži podršku protiv onoga što je Si nazvao „sveobuhvatnim obuzdavanjem, okruživanjem i potiskivanjem“ od strane Sjedinjenih Država.
„Sve kineske spoljnopolitičke ofanzive imaju odnos SAD i Kine u pozadini… tako da je saradnja sa bilo kojom zemljom, posebno srednjim ili velikim silama poput Francuske, ono što će pokušati da urade kako bi se suprotstavili SAD“, rekao je Zhao Suisheng , profesor kineologije i spoljne politike na Univerzitetu u Denveru.
Noa Barkin, analitičar Rodijum grupe, rekao je da je glavni cilj Kine da spreči približavanje Evrope Sjedinjenim Državama.
„U tom smislu, Makron je verovatno najvažniji partner Pekinga u Evropi“, rekao je on.
Makron je posetio Kinu sa predsednicom Evropske komisije Ursulom fon der Lajen, i obojica su vršili pritisak na Kinu na Ukrajinu, ali nisu uspeli da izdejstvuju bilo kakvu javnu promenu stava od Sija.
Ipak, Makron je dobio pun program na crvenom tepihu.
Fon der Lajen, koja je Kinu u kritičkom govoru pre putovanja nazvala „represivnom“, izgledala je pomalo jadno u Pekingu kada je na aerodromu dočekana prigušeno i nije bila pozvana na neke državne događaje u kojima su učestvovali Si i Makron.
Kineski Global Times, koji podržava država, napisao je u uvodniku u četvrtak: „Svima je jasno da je biti strateški vazal Vašingtona ćorsokak. Transformisanje kinesko-francuskih odnosa u most za saradnju između Kine i Evrope je od koristi za obe strane i svet.“
U Vašingtonu se na diplomatski angažman Kine sa Francuskom gleda sa izvesnim skepticizmom.
Prema izvorima, Vašington zauzima stav čekanja u vezi sa evropskim sporazumima sa Pekingom u vezi sa Ukrajinom. Makron je u četvrtak pozvao Peking da upozori Rusiju na rat u Ukrajini, a fon der Lajen je rekla da je Si izrazio spremnost da razgovara sa ukrajinskim predsednikom Volodimirom Zelenskim. Međutim, prema francuskim izvorima, Kina je izrazila spremnost da radi sa Francuskom na postizanju pregovaračkog okončanja rata u Ukrajini.
Si nije pomenuo mogući razgovor sa Zelenskim u zvaničnim kineskim izveštajima o njegovim komentarima nakon sastanaka.
Interakcija Kine i EU nastaviće se narednih nedelja, kada će u Peking doputovati šef spoljnopolitičkog resora EU Žozep Borel i nemački ministar spoljnih poslova.