Manja porođajna težina primećen kod in utero izloženosti COVID-19

Manja porođajna težina primećen kod in utero izloženosti COVID-19

Deca sa in utero izloženošću COVID-19 imaju nižu porođajnu težinu i povećano povećanje telesne težine u prvoj godini života, prema studiji objavljenoj onlajn 29. marta u časopisu Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism.

Mollie V. Ockene, iz Opšte bolnice Massachusetts i Harvard Medical School u ​​Bostonu, i kolege su sproveli longitudinalnu kohortnu studiju koja je uključivala 149 novorođenčadi sa in utero izloženošću COVID-19 i 127 neeksponiranih kontrola. U dobi od 0, 2, 6 i 12 meseci, težina, dužina i indeks telesne mase (BMI) su izvučeni iz zdravstvenih kartona.

Istraživači su pronašli različite putanje težine i BMI, ali ne i dužine, z-skore tokom prve godine života za bebe sa in utero izloženošću COVID-19 u odnosu na kontrole. Niži BMI z-score pri rođenju i veći dobitak u BMI z-skoru od rođenja do 12 meseci primećeni su kod novorođenčadi rođenih od majki sa prenatalnim COVID-19 (veličine efekta, -0,35 i 0,53, respektivno). Značajan deo odnosa između izloženosti COVID-19 i postnatalnog rasta bio je posredovan z-skorom težine rođenja.

„Ubrzana putanja rasta koju pokazuju bebe sa izloženošću fetusa COVID-19 može biti preteča za štetne kardiometaboličke ishode, uključujući gojaznost i bolesti srca, kasnije u životu“, pišu autori. „Sada su potrebne detaljne fiziološke studije da bi se dalje razgraničio rizik od kardiometaboličkih bolesti kod dece rođene od majki sa prenatalnim COVID-19 kao ključni korak ka optimizaciji zdravlja i dugovečnosti ove rastuće globalne populacije.

Nekoliko autora je otkrilo finansijske veze sa farmaceutskom industrijom.