Crveni krst potvrdio kontakt sa Rusijom oko ukrajinske dece

Crveni krst potvrdio kontakt sa Rusijom oko ukrajinske dece

Međunarodni komitet Crvenog krsta saopštio je da je bio u kontaktu sa ruskim zvaničnikom osumnjičenim za ratne zločine dok radi na povratku ukrajinske dece koja su deportovana u Rusiju, izveštava AP.

Kontakti MKCK-a sa ruskom komesarkom za prava deteta Marijom Lvovom-Belovom označili su prvu potvrdu međunarodne intervencije na visokom nivou za ponovno spajanje porodica sa decom koja su prisilno deportovana.

Portparol MKCK Džejson Strazijuzo rekao je u četvrtak da je organizacija u kontaktu sa Lvovom-Belovom „u skladu sa svojim mandatom da obnovi kontakt između razdvojenih porodica i omogući ponovno ujedinjenje gde je to izvodljivo“.

To prevazilazi angažman drugih agencija. Agencija UN za decu UNICEF saopštila je da je takođe bila u kontaktu sa ruskim zvaničnicima u vezi sa decom, ali je portparol Kurtis Kuper rekao za Asošijeted pres da UNICEF „nije dobio povratnu informaciju o našoj ponudi da olakša proces ponovnog ujedinjenja“. Refugees International je negirao bilo kakav kontakt sa Rusima — uprkos tvrdnji Lvove-Belove da je kontaktirao nju.

Deportacije ukrajinske dece su zabrinjavajuće od ruske invazije na Ukrajinu 24. februara 2022. Međunarodni krivični sud pojačao je pritisak na Rusiju kada je 17. marta izdao naloge za hapšenje Lvove-Belove i ruskog predsednika Vladimira Putina, optužujući ih za otmicu dece iz Ukrajine.

Istraga AP-a otkrila je umešanost Lvove-Belove u otmice i otkrila otvoren pokušaj da se ukrajinska deca daju na usvajanje u Rusiji.

Lvova-Belova je rekla na neformalnom sastanku Saveta bezbednosti UN u sredu da su deca odvedena radi njihove bezbednosti, a ne oteta — tvrdnju koju je međunarodna zajednica uveliko odbacila.

Lvova-Belova je govorila video-linkom na sastanku koji je sazvala Rusija i kojem su se protivile zapadne zemlje koje su poslale diplomate nižeg nivoa umesto svojih ambasadora. Predstavnici četiri zemlje — SAD, UK, Albanije i Malte — izašli su kada je počela da govori.

Ona je rekla da Rusija nije imala zvaničnu komunikaciju sa ukrajinskim vlastima o deci, ali je dodala da se njena kancelarija sastala sa predstavnicima MKCK-a, UNICEF-a i Refugees International-a i dala „sve dostupne informacije o situaciji dece“.

Portparol MKCK Strazijuzo je u četvrtak potvrdio kontakt sa Lvovom-Belovom.

Strazijuzo je rekao da proces ponovnog ujedinjenja uključuje traženje članova porodice, uspostavljanje i održavanje kontakta, „dobivanje relevantnih saglasnosti i dokumentacije, ponovno spajanje porodica i traženje da se razjasni sudbina i gde se nalaze oni koji su nestali“.

Da bi MKCK krenuo napred, rekao je on, porodice prvo moraju da podnesu zahtev za traženje sa detaljima o detetu u Crvenom krstu.

Tačan broj ukrajinske dece odvedene u Rusiju bilo je teško utvrditi, a brojevi iz zaraćenih zemalja se znatno razlikuju.

U saopštenju koje je u sredu na Tviteru objavio ukrajinski ambasador u UN, Sergij Kislicija, navodi se da je više od 19.500 dece oduzeto iz svojih porodica ili sirotišta i prisilno deportovano.

Lvova-Belova je rekla da je Rusija od februara 2022. primila više od 5 miliona Ukrajinaca, uključujući 700.000 dece — svi sa roditeljima, rođacima ili zakonskim starateljima, osim 2.000 iz sirotišta u istočnom Donbasu.

Do danas je, kako je rekla, oko 1.300 dece vraćeno u sirotišta, 400 je poslato u ruske sirotišta, a 358 je smešteno u hraniteljske domove. Tvrdila je da nijedno ukrajinsko dete nije usvojeno.