Regulatorna klasa ljudskih T ćelija potiče iz dva različita porekla, jednog koji se odnosi na autoimunitet i jedan koji se odnosi na zaštitni imunitet, prema novoj studiji koju je vodila Dečja bolnica u Filadelfiji (CHOP). Nalazi, objavljeni danas u Science Immunologi, mogli bi utrti put za nove tretmane za autoimune bolesti koje selektivno ciljaju na imuni sistem.
„Kada je u pitanju autoimunost, preovlađujuća mudrost je da je jedini način da se zaustavi upala da se suzbije imuni sistem u celini, čineći pacijente podložnijim infekcijama“, rekao je stariji autor Neil D. Romberg, MD, lekar koji prisustvuje. Odeljenje za alergiju i imunologiju u Dečjoj bolnici u Filadelfiji. „Međutim, to je tačno samo ako sve T ćelije dolaze sa istog mesta. Ono što ova studija pokazuje je da postoje dve različite linije T ćelija, što znači da ćete možda moći da uzmete svoj kolač i da ga pojedete – potiskujući upalu zbog autoimunost dok omogućava T ćelijama koje se bore protiv infekcije da napreduju.“
Germinalni centri (GC) su sferne kolekcije ćelija unutar krajnika, limfnih čvorova i slezine koje orkestriraju interakcije između T folikularnih pomoćnih (Tfh) ćelija i B ćelija. Delovanje unutar ovih GC-a je lokalno regulisano FOKSP3+ T folikularnim regulatornim (Tfr) ćelijama. Iako je ispravna funkcija Tfr ćelija verovatno važna za imunološko zdravlje – a njihova disfunkcija potencijalni doprinosi različitim bolesnim stanjima – nekoliko studija je procenilo biološke uloge ljudskih Tfr ćelija i nijedna se nije bavila odakle dolaze ili kako se razvijaju u tkivima. .
Da bi rešili ovaj problem, istraživači, predvođeni dr Carole Le Coz, bivšim postdoktorskim istraživačem u Romberg laboratoriji, koristili su kombinaciju računarskih, in vitro i in vivo tehnika da opišu poreklo, funkcije i pozicije Tfr ćelija unutar GC. Pošto se GC nalaze u sekundarnim limfoidnim tkivima kao što su limfni čvorovi, slezine i krajnici, istraživači su analizirali krajnike koji su uklonjeni od zdravih pacijenata donora.
Koristeći isprepleteni paket jednoćelijskih tehnologija, istraživači su uspeli da pokažu da postoji jedna subpopulacija Tfr ćelija koju izazivaju Tfh ćelije, koje su nazvali iTfrs, i druga subpopulacija koja je „prirodno“ izvedena iz Tregs, subpopulacije T ćelije koje su odgovorne za moderiranje imunološkog sistema, koje su nazvali nTfrs. Čineći to, demonstrirao je da postoje dve razvojne putanje: Treg-to-nTfr i Tfh-to-iTfr.
Kada su istraživači identifikovali ove dve subpopulacije Tfr ćelija, analizirali su da li ove dve regulatorne T ćelije različito eksprimiraju površinski protein CD38. Otkrili su da iTfr ćelije eksprimiraju CD38, dok nTfr ćelije ne. Takođe su bili u mogućnosti da katalogiziraju preciznu lokaciju ovih različitih subpopulacija unutar GC-a, pored toga što su pokazali njihov razvojni put i sposobnost tako da podržavaju funkciju B ćelija.
„Ova studija postavlja pitanje da li bismo mogli da selektivno iscrpimo iTfr ćelije kroz tretmane protiv CD38, a da nTfrs ostavimo netaknutim – koristeći srebrni metak umesto bombe za ciljanje specifičnih T ćelija“, rekao je dr Romberg. „Sličan pristup bi se takođe potencijalno mogao koristiti u terapijskom kontekstu za jačanje imuniteta kod pacijenata sa oslabljenim imunološkim sistemom.“