Najviši zvaničnici Ministarstva finansija SAD planiraju specijalna međunarodna putovanja ovog meseca kako bi izvršili pritisak na firme i zemlje koje još uvek posluju sa Rusijom da prekinu finansijske veze zbog rata protiv Ukrajine, piše AP.
Poruka je da oni koji rade sa ruskom vladom moraju da odluče:
1. Nastaviti pružati Moskvi materijalnu podršku ili
2. Nastavite da poslujete sa zemljama koje predstavljaju 50 odsto globalne ekonomije.
To su izbori koje treba izneti, rekli su visoki zvaničnici Trezora novinarima u pozivu u petak. Razgovarali su pod uslovom anonimnosti kako bi pregledali planove putovanja.
Zvaničnici Ministarstva finansija Liz Rozenberg i Brajan Nelson — specijalisti za sankcije i finansiranje terorizma — otputovaće ovog meseca u Evropu da se sastanu sa čelnicima finansijskih institucija u Švajcarskoj, Italiji i Nemačkoj. Oni planiraju da dele obaveštajne podatke o potencijalnim izbegavačima sankcija i da upozore na potencijalne kazne za nepoštovanje međunarodnih sankcija.
Rozenberg će se takođe zaustaviti u bivšoj sovjetskoj republici Kazahstan kako bi pozvao privatna preduzeća u zemlji da ne pružaju materijalnu ili obaveštajnu podršku Kremlju. Ranije ove godine, američki državni sekretar Antoni Blinken posetio je Kazahstan kako bi obećao američku podršku njegovoj nezavisnosti i naglasio važnost poštovanja „suvereniteta, teritorijalnog integriteta i nezavisnosti“.
Države Centralne Azije su neutralne prema Ukrajini, niti podržavaju rusku invaziju, niti američke i zapadne osude rata.
Visoki zvaničnici Ministarstva finansija u petak su ukazali na usporavanje ekonomskog rasta Rusije kao znak da su napori da se sankcionišu ruski oligarsi i veliki delovi ruske ekonomije bili uspešni. Vrednost rublje takođe pada.
Zvaničnici priznaju plan za ograničenje cene nafte koji je uveden krajem 2022. među zemljama Grupe sedam u pokušaju da se ograniči pristup gotovini Vladimira Putina dok on vodi rat protiv Ukrajine.
Zemlje su se složile da plaćaju 60 dolara po barelu za rusku naftu. Namera je da se Putinu oduzme novac kako bi nastavio da vodi rat, a da se i dalje dozvoli da nafta teče iz Rusije i pomogne da se globalne cene održe na niskim.
Do sada su SAD i saveznici direktno sankcionisali više od 2.500 ruskih firmi, vladinih zvaničnika, oligarha i njihovih porodica. Sankcije im blokiraju pristup američkim bankovnim računima i finansijskim tržištima, sprečavajući ih da posluju sa Amerikancima, da putuju u SAD i još mnogo toga.
Na godišnjicu invazije, SAD su počele da gađaju entitete koji su pomogli Rusiji da izbegne ranije runde sankcija. Ruski sektori metala i rudarstva su takođe među onima koji su na meti onoga što je Ministarstvo finansija nazvalo jednom od najznačajnijih sankcija do sada.