SAD navodno istražuju kako su mogla da procure tajna dokumenta saveznika, vezana za pripremu odbrambenih snaga Ukrajine za predstojeću kontraofanzivu – obuku novih brigada i snabdevanje naoružanjem, prenosi Njujork tajm pozivajući se na visoke zvaničnike Bajdenove administracije.
Na Telegramu i Tviteru počeli su da se pojavljuju poverljivi dokumenti sa detaljnim planovima za pripremu ukrajinskih snaga za kontraofanzivu.
S tim u vezi, Pentagon istražuje kako je do curenja moglo doći. Bajdenova administracija radi na uklanjanju popularnih postova, ali do sada to nisu uspeli da postignu.
„Svesni smo ovih poruka na društvenim mrežama, ministarstvo istražuje situaciju“, prokomentarisala je zamenica portparola Pentagona Sabrina Sing.
Vojni analitičari sa kojima je izdanje razgovaralo kažu da su objavljeni dokumenti verovatno delimično redigovani – posebno, američke procene ukrajinskih gubitaka su očigledno preuveličane i, naprotiv, procenjeni ruski gubici su potcenjeni.
Kažu da je ovo pokušaj dezinformisanja Kremlja.
Međutim, generalno, radi se o originalnim dokumentima koji izgledaju kao fotografije tabela sa vremenskim okvirima za isporuku naoružanja, opisima bataljona i drugim detaljima, kao što je potrošnja municije za HIMARS. Dokumenti su verovatno stari oko 5 nedelja i daju procene budućih potreba za to vreme.
Jedan od dokumenata, označen strogo poverljivim pečatom, zove se „Status sukoba od 1. marta“. Ukrajinska vojska je na današnji dan održala trenažne ratne igre u američkoj bazi u Visbadenu u Nemačkoj, a narednih dana tamo je stiglo vrhunsko vojno osoblje SAD.
Drugi dokument sadrži tabelu sa rasporedom nabavke naoružanja i obuke ukrajinske vojske za period januar-april. Pominje se obuka 12 brigada od 4.000-5.000 vojnika, od kojih se saveznici brinu o obuci devet. Prema dokumentima, šest je trebalo da završi studije do 31. marta, ostali do kraja aprila. Ukupno je za devet brigada obezbeđeno više od 250 tenkova i više od 350 jedinica ostalih oklopnih vozila.
U spojenim dokumentima se ne pominju planovi za samu kontraofanzivnu operaciju Ukrajine – tačno kada, kako i gde treba da se održi.
Analitičari kažu da je teško predvideti razmere uticaja ovog „pljuska” na buduću kontraofanzivu.
Publikacija sugeriše da ovaj incident može uticati na poverenje u razmenu podataka između ukrajinske i američke strane.
Pozivajući se na neimenovane zapadne sagovornike, NIT napominje da je u ranim fazama rata Ukrajina oklevala da podeli svoje planove sa svojim saveznicima, plašeći se reakcije i razotkrivanja svojih slabosti, a tokom leta se činilo da su američki obaveštajci bolje znali za planove Rusa. nego Kijev. Situacija se promenila u jesen, kada su SAD i Ukrajina počele blisko da sarađuju na pripremi buduće kontraofanzive.
Američki ministar odbrane Lojd Ostin smatra da zbog značajnog iscrpljivanja ruskih snaga i zapadnog naoružanja, Ukrajina ima „veoma dobre šanse“ da pokrene uspešnu kontraofanzivu u proleće 2023. godine.