Francuska je raspisala tender za 80 miliona doza vakcina protiv ptičijeg gripa kako bi bila spremna da počne svoj program vakcinacije na jesen, saopštila je u četvrtak, prva članica Evropske unije koja je pokrenula takav šema, piše Rojters.
Saopštenje je usledilo nakon što je francuska agencija za zdravlje i bezbednost ANSES ranije u četvrtak podržala plan vlade da vakciniše milione ptica peradi protiv ptičijeg gripa, iznevši tri scenarija za kampanju.
Ptičiji grip, koji se obično naziva ptičji grip, ubio je stotine miliona ptica širom sveta, ali vlade nisu voljne da uvedu programe vakcinacije uglavnom zbog ograničenja trgovine koje bi to podrazumevalo.
Francuska – najteže pogođena zemlja Evropske unije prošle godine, kada je uništila više od 20 miliona ptica – saopštila je u decembru da ima za cilj da počne sa vakcinacijom ove jeseni.
Prednarudžbina, koja će biti potvrđena ako konačni rezultati testa budu pozitivni, je da se vakcinišu samo patke, rekao je portparol francuskog ministarstva poljoprivrede.
Patke su veoma prijemčive za virus i ostaju asimptomatske mnogo dana, povećavajući rizik od prenošenja.
Francuska je zadužila dve kompanije, francusku Ceva Animal Health i nemačku Boehringher Ingelheim, da razviju vakcine protiv ptičjeg gripa za patke. Ceva je rekao da su početni rezultati bili „veoma obećavajući“, posebno naglim smanjenjem izlučivanja virusa od strane zaraženih ptica.
ANSES, koji je ministarstvo zadužilo da predstavi niz strategija vakcinacije, izvestio je u četvrtak sa tri scenarija.
Najograničeniji plan bi uključivao vakcinaciju svih ptica za uzgoj živine, što bi podrazumevalo milione doza.
Druga opcija koja će se primeniti istovremeno ili u kasnijoj fazi, dodaje foie gras patke, ćurke i patke u slobodnom uzgoju i buduće kokoši iz slobodnog uzgoja; a treća sve kokoške nesjajke i živina koja nije već pokrivena na drugom mestu.
Nijedan od scenarija ne uključuje vakcinaciju brojlera koji čine većinu francuske živine, za koju se smatra da ima relativno mali rizik od zaraze virusom.
Vlada teži da bar delimično sledi preporuke ANSES-a.
„S obzirom na posebno zabrinjavajući epidemiološki kontekst… Agencija naglašava važnost sprovođenja najšire moguće strategije vakcinacije, pod uslovom da su sredstva dostupna“, savetuje agencija.
ANSES je takođe naglasio sposobnost virusa da preskoči barijere vrsta, što predstavlja potencijalni rizik po ljudsko zdravlje.
Ptičji grip se prenosi zaraženim fekalijama od migrirajućih divljih ptica ili direktnog kontakta sa kontaminiranom hranom, odećom i opremom, ili putem vazduha.