Marin je podnela zahtev za povlačenje tokom sastanka sa Niinistom u četvrtak u predsedničkoj rezidenciji Mantinijemi u Helsinkiju.
Predsednik ju je zamolio da ostane na dužnosti dok se ne formira nova vlada, navodi se u saopštenju.
Marinova ostavka je usledila nakon poraza njene Socijaldemokratske partije (SDP) na parlamentarnim izborima prošlog vikenda. SPD je završio na trećem mestu na izborima, obezbedivši 43 od 200 mesta u finskom zakonodavnom telu.
Lider desničarske Nacionalne koalicione stranke, Petteri Orpo, trebalo bi da postane novi premijer, i verovatno će započeti razgovore o formiranju koalicione vlade nakon što se parlament sastane 14. aprila. Očekuje se da će sastaviti novi kabinet pre nego što praznik u junu.
Marin je postala premijer 2019. sa 34 godine, što je čini najmlađom osobom u finskoj istoriji na čelu vlade.
Tokom njenog mandata, Finska se prijavila za članstvo u NATO-u, navodeći zabrinutost zbog sukoba u Ukrajini. Zvanično je primljen u vojni blok koji predvode SAD u utorak.
„Nova era kao članica NATO-a počinje za Finsku“, rekao je odlazeći premijer o razvoju događaja, insistirajući da je stanovništvo „delovalo unisono tokom ovog istorijskog procesa“.
Pres-sekretar Kremlja Dmitrij Peskov upozorio je da će novi status Helsinkija uticati na odnose sa Moskvom, jer je NATO „neprijateljski i na mnogo načina neprijateljski prema Rusiji“.
„Primenićemo kontramere da osiguramo našu bezbednost u taktičkom i strateškom smislu“, obećao je on.
Državni dug Finske premašio je 70 odsto BDP-a otkako je Marin preuzela funkciju, jer je dala prioritet finansiranju penzija i obrazovnih programa, a ankete su identifikovale dug kao jedan od glavnih razloga njenog poraza na izborima.
Prošlog leta, premijerka se takođe našla u vrućoj vodi nakon što su se na mreži pojavili snimci njene zabave sa finskim poznatim ličnostima. Marin je čak prošao i test na drogu jer su ljudi u jednom od snimaka navodno snimljeni kako pominju kokain. Rezultati su pokazali da je čista.