Nedavna studija, objavljena u Neuropsychopharmacology, koju su sproveli istraživači sa Univerziteta u Helsinkiju i Univerziteta istočne Finske, baca svetlo na mehanizme neuralne plastičnosti izazvane antidepresivom fluoksetinom.
Prethodno istraživanje istog tima pokazalo je da hronično lečenje antidepresivima povećava neuralnu plastičnost kroz direktno vezivanje za neurotrofični receptor TrkB, ali je mehanizam relevantnih neuronskih kola ostao nepoznat.
U trenutnoj studiji, istraživači su sproveli klasičnu paradigmu uslovljavanja straha kod miševa i otkrili da fluoksetin olakšava brisanje naučenih odgovora na strah, kao i smanjuje spontanu reaktivaciju ovih odgovora. Pored toga, miševi su pokazali brže učenje prostornih obrazaca u testovima u paru kada su tretirani fluoksetinom, posebno kada je zadatak bio obrnut.
Međutim, efekti su smanjeni ili izostali kod miševa sa nižom ekspresijom TrkB receptora u njihovim PV+ interneuronima, važnoj klasi GABAergičnih inhibitornih neurona, odgovornih za regulisanje aktivnosti ekscitatornih neurona i koji igraju ključnu ulogu u različitim funkcijama, kao što su kognitivni procesi i memorija.
Istraživači su takođe analizirali ekspresiju gena posebno u PV+ interneuronima nakon tretmana fluoksetinom. Otkrili su promene vezane za GABAergične sinapse, vođenje aksona i enzime uključene u formiranje perineuronske mreže (PNN), ekstracelularnog matriksa koji okružuje PV+ interneurone, koji igra ulogu u regulisanju plastičnosti neurona.
Štaviše, primetili su smanjenje broja PV+ interneurona sa PNN i smanjenje intenziteta PNN nakon tretmana fluoksetinom, što ukazuje na povećanu plastičnost PV+ interneurona. Međutim, ovaj efekat je oslabljen kod miševa sa nižom ekspresijom TrkB receptora u PV+ interneuronima.
Rezultati studije sugerišu da je TrkB receptor u PV+ interneuronima prvenstveno odgovoran za povećano učenje obrnutog kretanja primećeno kod lečenja fluoksetinom. Ovi nalazi mogu ponuditi nove perspektive za razvoj psihijatrijskih bolesti i utrti put za nove lekove koji ciljaju na plastičnost mozga preko PV+ interneurona.