Šef UN-a Antonio Gutereš osudio je u sredu zabranu avganistanskih talibanskih vlasti da avganistanske žene rade za Ujedinjene nacije, nazivajući to „nepodnošljivim kršenjem najosnovnijih ljudskih prava“ koje treba odmah opozvano, piše Rojters.
Ujedinjene nacije su rekle oko 3.300 avganistanskog osoblja – od kojih je oko 400 žena – da se iz bezbednosnih razloga ne javljaju u svoje kancelarije do daljnjeg. Oko 600 međunarodnog osoblja u zemlji nije pogođeno zabranom.
„Zabrana avganistanskim ženama da rade sa UN u Avganistanu je nepodnošljivo kršenje najosnovnijih ljudskih prava“, napisao je Gutereš na Tviteru. „Pozivam talibane da odmah povuku ovu odluku.
Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija trebalo bi u petak da raspravlja o situaciji iza zatvorenih vrata, saopštile su diplomate.
Portparoli talibanske administracije nisu odgovorili na zahteve za komentar. Administracija, koja je preuzela vlast kada su se snage predvođene SAD povukle, kaže da poštuje prava žena u skladu sa svojim striktnim tumačenjem islamskog zakona.
Najviši zvaničnici Ujedinjenih nacija u Kabulu sastali su se u sredu sa vršiocem dužnosti avganistanskog ministra spoljnih poslova Amirom Kana Mutakijem nakon što su talibanske vlasti u utorak signalizirale da će primeniti zabranu avganistanskih žena da rade za svetsko telo.
Zamenik izaslanika UN-a u Avganistanu Ramiz Alakbarov, koji je i koordinator humanitarne pomoći, rekao je da im je Mutaki rekao da je zabrana proširenje naredbe izdate u decembru koja je sprečila Avganistanske žene da rade za humanitarne grupe.
Na pitanje da li je vredelo da Ujedinjene nacije ostanu da rade pod ovim ograničenjima, on je rekao: „Čak i ako će to spasiti život jednom detetu, čak i ako izgradimo jednu kuću, čak i ako će promeniti život jedne osobe, isplati se.“
„Narod Avganistana ne može biti napušten“, rekao je Alakbarov novinarima u Njujorku putem video snimka u sredu.
Zamenica generalnog sekretara Ujedinjenih nacija Amina Mohamed, koja je u januaru otputovala u Avganistan da se sastane sa talibanskim vlastima, rekla je novinarima u sredu da će avganistanske ženske službenice UN i dalje biti plaćene i da ih neće zameniti muškarci.
„Lično, ogorčen sam. Strašno sam uznemiren činjenicom da u mjesecu Ramazanu… ono što dobijamo od talibana je udar protiv učenja i vjerovanja islama“, rekao je Muhamed.
Međunarodni komitet Crvenog krsta (MKCK) je u saopštenju naveo da još nije jasno da li će na njega uticati zabrana i da je „zabrinut zbog katastrofalnih posledica“ za avganistanski narod njene pune primene.
Humanitarni radnici kažu da je decembarska zabrana za zaposlene već otežala dopiranje do žena u nevolji i mogla bi navesti donatore da obustave finansiranje.
Muhamed je apelovao na donatore da se ne povlače. Ujedinjene nacije uputile su svoj najveći apel za pomoć zemlji ikada, tražeći 4,6 milijardi dolara 2023. za isporuku pomoći Avganistanu. Za sada je finansirano samo 5% i Ujedinjene nacije kažu da je skoro tri četvrtine od 40 miliona ljudi u zemlji potrebna pomoć.
„Molio bih ih da se radi o spašavanju života i sredstava za život“, rekao je Mohamed.