U novom dokumentu u časopisu The Lancet Planetari Health međunarodnog tima naučnika sa Univerziteta u Vašingtonu, Društva za zaštitu divljih životinja (VCS) i drugih institucija kaže se da se svaki budući sporazum o prevenciji pandemije mora baviti trgovinom divljim životinjama za ljudsku ishranu. Autori upozoravaju da se do danas upravljanje pandemijom uglavnom fokusiralo na nadzor, obuzdavanje i reagovanje, a ne na izbegavanje i sprečavanje prelivanja zoonoza.
Veliki urbani centri i brzi transport koji povezuju velike gradove širom sveta, gde se patogeni mogu brzo širiti, učiniće strategije pandemije koje se oslanjaju isključivo na nadzor, suzbijanje i strategije reagovanja još neefikasnijim u budućnosti.
Prošle su tri godine od kada je Svetska zdravstvena organizacija (SZO) proglasila COVID-19 pandemijom. Nakon toga, data su politička obećanja da će se ispraviti pitanja u vezi sa ovom krizom, u rasponu od spremnosti, odgovora i ublažavanja do prevencije. Svetska zdravstvena organizacija pokrenula je proces za pregovore o konvenciji, sporazumu ili drugom međunarodnom instrumentu o pandemiji krajem 2021. sa ciljnim datumom usvajanja do maja 2024. godine.
Autori predlažu da se u sporazumu o pandemiji o kome se pregovaraju treba uzeti u obzir četiri cilja, kako bi se sprečile pandemije koje potiču od trgovine divljim životinjama (uključujući tržišta i druge aspekte duž trgovinskog lanca):
Vodeći autor dr Eduardo Gallo-Cajiao, sa Univerziteta u Vašingtonu, rekao je: „Prevencija na izvoru shvaćena kao zaustavljanje širenja patogena iz divljih životinja na prvom mestu, a ne samo fokusiranje na suzbijanje njihovog širenja kada se pojave, trebalo bi da biti nova paradigma za prevenciju pandemije.“
Koautor dr Suzan Liberman, potpredsednica za međunarodnu politiku u Društvu za zaštitu divljih životinja, rekla je: „Ako smo nešto naučili od pandemije COVID-19, vlade moraju preduzeti sve neophodne radnje da spreče sledeću pandemiju zoonotskog porekla, pre nego što je prekasno, rešavanjem prevencije na izvoru – rad na suzbijanju rizika od prelivanja patogena iz živih divljih životinja, posebno na velikim komercijalnim tržištima, farmama divljih životinja i duž celog trgovinskog lanca. Ključ za to je multilateralni pristup, kakav je ponuđen trenutnim pregovorima SZO“.
Autori kažu da ovo nije lak zadatak, jer sprečavanje širenja patogena i izbijanja bolesti iz trgovine divljim životinjama uključuje upravljanje višestrukim oblastima, uključujući očuvanje biodiverziteta, sigurnost hrane, međunarodnu i lokalnu trgovinu i, naravno, javno zdravlje. Stoga, kompromisi moraju biti pažljivo izbalansirani da bi se ispunili višestruki ciljevi.
Autori kažu da uprkos potrebi da se politička pažnja zadrži na rešavanju aktuelne pandemije, društvo ne može sebi dozvoliti da propusti priliku ove krize da podstakne izgradnju institucija za sprečavanje budućih pandemija.
Koautorka Christine Franklin, službenik za međuvladinu politiku VCS-a, rekla je: „Sporazum o pandemiji o kojem se pregovara je prilika koja se pruža jednom u životu da se osigura da strategije koje su potrebne za sprečavanje širenja patogena i izbijanja bolesti na prvom mjestu budu prioritet, zajedno sa post- intervencije prelivanja koje imaju za cilj suzbijanje prenošenja sa čoveka na čoveka i mere za pripremu, reagovanje i oporavak od budućih pandemija. Prevencija pandemije na izvoru mora biti istaknuta u sporazumu SZO o pandemiji.“