Najnoviji Voltron senzor pojačava detekciju manjih signala moždanih ćelija

Najnoviji Voltron senzor pojačava detekciju manjih signala moždanih ćelija

Najnovija verzija alata nazvanog po robotu iz crtanog filma iz 1980-ih sada može otkriti male fluktuacije u signalima koji prolaze kroz neurone, omogućavajući bolji uvid u to kako moždane ćelije komuniciraju. Novi Voltron2, koji su razvili Schreiter Lab i projektni tim GENIE iz istraživačkog kampusa Janelia Medicinskog instituta Hauard Hjuz, detaljno je opisan u novom radu u časopisu Neuron.

Voltron indikatori su genetski kodirani alati koji omogućavaju naučnicima da direktno posmatraju promene napona u velikim populacijama neurona dok komuniciraju.

Indikator je sastavljen od specijalno projektovanog proteina koji reaguje na promenu napona do koje dolazi kada se specifični neuroni uključe. Fluorescentna boja pričvršćena za protein svetli, omogućavajući naučnicima da vizuelizuju promenu napona.

Voltron omogućava naučnicima da istovremeno snime velike populacije neurona, svetliji je i traje duže od sličnih senzora, omogućavajući istraživačima da povezuju ponašanje životinja sa moždanom aktivnošću tokom dužih vremenskih perioda.

Voltron2, najnovija verzija indikatora, uključuje mutaciju koja ga čini osetljivijim na velike šiljke koji se javljaju kada signali napuštaju neurone i omogućava mu da uhvati signale ispod praga, manje signale koji se javljaju kada signali ulaze u neurone.

Praćenje ovih manjih signala ispod praga, pored velikih skokova, omogućava naučnicima da bolje razumeju osnovne proračune koje ćelija obavlja, dajući potpuniju sliku procesa komunikacije između neurona.

Janelijin projektni tim GENIE koristio je cevovod koji su razvili za skrining senzora kalcijuma da bi testirali različite mutacije Voltron proteina da bi došli do nove verzije senzora. Laboratorije koje su sarađivale su pomogle u testiranju Voltron2 na voćnim mušicama, zebricama i miševima.

Sledeći korak za tim je da optimizuje Voltron, a pored njega koriste i mikroskope i alate za analizu podataka koje naučnici koriste, tako da više naučnika širom sveta može da koristi indikator za istraživanje neuronauke.