Ruski ambasador u UN odbacio je u ponedeljak opise SAD i Evropske unije o svom predsedavanju Savetom bezbednosti ovog meseca kao prvoaprilsku šalu i najavio sastanak kojim će predsedavati ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov o odbrani principa UN Povelje, koju Moskva naširoko optužuje da je prekršila invazijom na Ukrajinu, piše AP.
Ambasadorka SAD Linda Tomas-Grinfild rekla je novinarima ranije u ponedeljak da SAD očekuju da će Rusi koristiti svoje predsedavajuće mesto „da šire dezinformacije i promovišu sopstveni plan koji se odnosi na Ukrajinu, a mi ćemo biti spremni da ih prozovemo u svakom trenutku kada oni to pokušavaju da urade.“
Ona i visoki predstavnik Evropske unije za spoljnu politiku i bezbednost Žozep Borel nazvali su rusko preuzimanje predsedništva Savetom prvoaprilskom šalom.
Prema pravilima Saveta bezbednosti, predsedništvo se rotira mesečno po abecednom redu među svojih 15 članova. Ruski ambasador Vasilij Nebenzja rekao je novinarima da neće biti promena u pravilima Saveta, koji je zadužen za održavanje međunarodnog mira i bezbednosti, i rekao da će Rusija biti „pošten posrednik“.
Predsednik saveta predsedava sastancima i odlučuje o temama ključnih sednica, kojima često predsedavaju ministri spoljnih poslova, a ponekad i predsednici. Lavrov će 24. aprila predsedavati sesijom o „efikasnom multilateralizmu kroz odbranu principa Povelje UN“.
Takođe su obavezni mesečni sastanci, uključujući Bliski istok, kojim će Lavrov takođe predsedavati, Siriju i druga globalna žarišta, uključujući Mali, Libiju, Jemen, Haiti, region Velikih jezera u Africi i Kolumbiju.
Nebenzia je odgovorio na očekivanje američkog ambasadora da će Rusija širiti dezinformacije o Ukrajini tako što je to nazvao „zapadnim narativom“ i naglasio da „mi mislimo upravo suprotno“.
On je rekao da Rusija planira da održi neformalni sastanak saveta u sredu o, kako Moskva tvrdi, dezinformacijama koje šire zapadni zvaničnici i mediji o ukrajinskoj deci odvedenoj u Rusiju. On je rekao da je cilj sastanka „da se rasprši ovaj narativ“ da su oni oteti.
Pitanje je stavljeno u centar pažnje kada je Međunarodni krivični sud prošlog meseca izdao naloge za hapšenje ruskog predsednika Vladimira Putina i komesara njegove zemlje za prava deteta, optužujući ih za ratne zločine zbog „protivpravne deportacije“ ukrajinske dece u Rusiju. Moskva je naloge nazvala „nečuvenim“ i „pravno nevažećim“.
Istraga Asošiejted presa koja je prvi put objavljena u oktobru pokazala je da su otvoreni napori da se ukrajinska deca daju na usvajanje u Rusiji uveliko u toku. Ukrajinski zvaničnici su tada tvrdili da je skoro 8.000 dece deportovano u Rusiju, ali je bilo teško odrediti tačan broj.
Zamenik britanskog ambasadora u UN Džejms Kariuki rekao je da Rusija nije u poziciji da govori o međunarodnom pravu ili vrednostima UN.
„Ona vodi agresorski rat protiv Ukrajine, kršeći najosnovniji princip Povelje UN — ne prekrajate granice silom — a njenog predsednika je MKS optužio za sistematsku otmicu ukrajinske dece“, rekao je on. .
„Velika Britanija će nastaviti da koristi naše mesto u savetu da izazove njihov ilegalni rat, razotkrije njihove dezinformacije i zaštiti vitalni rad saveta koji se bavi drugim pretnjama međunarodnom miru i bezbednosti, uključujući širom Afrike i Bliskog istoka.
Rusko preuzimanje predsedništva Saveta takođe je izazvalo oštre kritike Ukrajine i baltičkih zemalja.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski osudio je „bankrot“ Saveta bezbednosti i ponovio svoj poziv na reviziju tela UN i drugih globalnih institucija.
Ambasador Estonije u UN-u Rein Tammsaar, govoreći takođe u ime Letonije i Litvanije, nazvao je rusko predsedavanje „sramnim, ponižavajućim i opasnim“ za kredibilitet Saveta.
Prema pravilima Saveta bezbednosti, članica koja je direktno povezana sa nekim pitanjem treba da se povuče iz učešća, a Nebenziju su pitali da li će se Rusija povući kada se razgovara o Ukrajini.
„Ne“, odgovorio je on, ukazujući da će SAD, Britanija i Francuska, koje su podržavale Ukrajinu, takođe morati da se povuku.
Ruski ambasador je podsetio da su nakon invazije na Irak predvođene SAD u martu 2003. Ujedinjeno Kraljevstvo i SAD uzastopno predsedavale Savetom tog septembra i oktobra.
„Niko nije postavljao pitanje njihovog legitimiteta da budu predsednički“, rekao je Nebenzia. „I niko nije stavio na sto pitanje da se povlači iz rasprave o pitanju koje je tada bilo možda najvruće i najaktuelnije.“