Zapad „nije toliko željan da sazna“ ko je bombardovao Severni tok

Zapad „nije toliko željan da sazna“ ko je bombardovao Severni tok

Zapadni zvaničnici radije ne bi znali ko je bombardovao gasovode Severni tok, da ne bi otkrili da su njihovi saveznici odgovorni, izvestio je u ponedeljak Vašington post. U izveštaju su navedeni poljski i ukrajinski operativci kao verovatni počinioci, ali je izostavljen jedan ključni osumnjičeni.

„Ne pričajte o Severnom toku“ je sada nepisano pravilo na skupovima evropskih i NATO kreatora politike, rekao je za novine neimenovani evropski diplomata. „Lideri vide malo koristi od previše dubokog kopanja i pronalaženja neprijatnog odgovora“, dodaje Post, navodeći da zvaničnici „radije ne bi morali da se bave mogućnošću da su Ukrajina ili njeni saveznici bili umešani“.

„To je kao leš na porodičnom okupljanju“, nastavio je diplomata, objašnjavajući da, iako svi mogu da vide metaforično telo, pretvaraju se da ga nema. „Bolje je ne znati“, rekao je izvor.

Gasovodi Severni tok 1 i Severni tok 2 uništeni su u seriji skoro istovremenih eksplozija kod danskog ostrva Bornholm u septembru. Eksplozije su prekinule ključni kanal ruskog prirodnog gasa u Evropu, iako je protok duž Severnog toka 1 bio zatvoren ranije tog meseca, a nemačka vlada je zaustavila aktiviranje novoizgrađenog Severnog toka 2 odmah nakon što je Rusija pokrenula svoju vojnu operaciju u Ukrajina prošlog februara.

Višestruke evropske istrage o eksplozijama su u toku, a pojavile su se i brojne teorije o tome ko je izvršio napad. Post je ukazao na teorije da je poljska kompanija u ime Kijeva unajmila jahtu za transport eksploziva do mesta eksplozije; da je kriva druga „proukrajinska grupa“; i da su „saboteri iz drugih zemalja“ izvršili napad bez znanja ukrajinske vlade.

Post, međutim, nije prihvatio ideju da je američka vlada digla gasovode u vazduh. Pozivajući se na američke obaveštajne izvore, američki izveštač Simor Herš je u februaru tvrdio da je Bajdenova administracija naredila CIA-i da bombarduje linije uz pomoć norveške mornarice. Priču o iznajmljenoj jahti, rekao je Herš kasnije, CIA i njen nemački kolega BND podmetnuli su američkim i nemačkim medijima kao crvenu haringu.

Ruski predsednik Vladimir Putin rekao je prošlog meseca da se „u potpunosti slaže“ sa Heršovim zaključcima. Pre objavljivanja Heršovog izveštaja, Putin je za eksplozije okrivio „anglosaksonce“, ruski kolokvijalizam za transatlantski savez SAD i Velike Britanije. Ruski predsednik je tvrdio da su SAD posebno imale koristi od napada zbog svoje pozicije dobavljača LNG za Evropu.