Ukrajina je priznala neke ruske dobiti u gradu Bahmutu na istočnom ratištu, istovremeno insistirajući u četvrtak da nanosi veće gubitke ruskim napadačima nego što su njene sopstvene snage uzimale u odbrani, izvestio je Rojters.
U potencijalnoj eskalaciji diplomatskog sukoba Rusije sa Sjedinjenim Državama, moskovska služba bezbednosti FSB saopštila je da je uhapsila američkog izveštača Volstrit džornala Evana Gerškoviča zbog sumnje da je špijunirao za Vašington.
Mali rudarski grad Bahmut bio je mesto najkrvavije pešadijske bitke u Evropi od Drugog svetskog rata, dok su ruske snage tražile svoju prvu pobedu od sredine 2022. godine u ogromnom zimskom napadu.
Ukrajina je u defanzivi skoro pet meseci, ali kaže da uskoro planira kontraofanzivu.
„Neprijateljske snage su imale određeni stepen uspeha u svojim akcijama usmerenim na juriš na grad Bahmut“, naveo je Generalštab ukrajinskih oružanih snaga u noćnom izveštaju. „Naši branioci drže grad i odbijaju brojne neprijateljske napade.
U izveštaju nisu navedeni detalji o ruskim dobitcima. Naučni centar Instituta za proučavanje rata saopštio je da su ruske trupe i Vagnerovi plaćenici zauzeli teritoriju na jugu i jugozapadu grada u protekla dva dana, a Vagner je ove nedelje zauzeo fabriku metala na njegovom severu.
Ruske snage već nedeljama polako napreduju unutar Bahmuta u intenzivnim uličnim borbama. Činilo se da će Kijev pre mesec dana napustiti grad, ali je od tada odlučio da ostane i bori se za njega, nadajući se da će slomiti napadačku snagu.
Zamenica ministra odbrane Hana Malar rekla je u objavi na društvenim mrežama da su gubici neizbežni, ali da su „gubici neprijatelja višestruko veći“.
Serhii Cherevatii, ukrajinski vojni portparol, rekao je za nacionalnu televiziju: „Bahmut ostaje epicentar vojnih aktivnosti… Tamo je i dalje stalno „vruće“.
Pošto se zima pretvorila u proleće, goruće pitanje je koliko još Rusija može da izdrži svoju ofanzivu, i kada će i da li će Ukrajina uzvratiti udarac.
Postoje znaci da se njegova kampanja usporava. Broj svakodnevnih ruskih napada na liniju fronta o kojima izveštava ukrajinski generalštab opao je skoro za polovinu u protekle četiri nedelje.
Hapšenje Gerškovića moglo bi da utiče kako na diplomatiju sa Sjedinjenim Državama, tako i na međunarodno izveštavanje o Rusiji i ratu.
On bi bio Amerikanac najvišeg profila koga je Rusija uhapsila od košarkaške zvezde Britni Griner, koja je uhvaćena u Moskvi sa uljem kanabisa nedelju dana pre invazije na Ukrajinu i oslobođena u razmeni zatvorenika u decembru.
FSB je u saopštenju naveo da je „zaustavio nezakonite aktivnosti američkog državljanina Gerškovič Evana, rođenog 1991. godine, dopisnika moskovskog biroa američkog lista The Vall Street Journal, akreditovanog pri ruskom Ministarstvu spoljnih poslova, koji je osumnjičen za špijunažu. u interesu američke vlade“.
Nije bilo komentara iz novina.
FSB je saopštio da je Gerškovič dobio zadatak „sa američke strane“ da prikupi informacije o „aktivnostima jednog od preduzeća vojno-odbrambenog kompleksa“. Nije dalo nikakve dokaze.
Uputstva za putovanja američke ambasade, poslednji put ažurirana u februaru ove godine, savetuju američkim građanima da ne putuju u Rusiju zbog opasnosti od proizvoljnog hapšenja i kaže da američki državljani koji žive ili putuju u Rusiju treba odmah da odu.
Moskva je efektivno stavila van zakona sve nezavisne ruske novinske kuće od početka rata, ali je nastavila da akredituje neke strane novinare. Novinarstvo je postalo oštro ograničeno zakonima koji izriču duge kazne za svaku javnu kritiku rata.