Ograničite upotrebu ekrana kod dece mlađe od šest godina

Ograničite upotrebu ekrana kod dece mlađe od šest godina

Deca koja su u redovnom kontaktu sa ekranima mobilnih telefona, tableta ili kompjutera su razdražljivija i imaju lošiju pažnju, pamćenje i koncentraciju od onih koja ih ne koriste“, upozorio je psiholog.

Roditelji bi trebalo da strogo određuju ili ne dozvoljavaju vreme ispred ekrana deci mlađoj od šest godina, navodi vodeći neuropsiholog u novoj knjizi koju je objavio Routledge.

Dr Alvaro Bilbao, Ph.D., koristi aktuelna i utvrđena istraživanja kako bi istakla kako se rizik od psiholoških problema i problema u ponašanju povećava što više vremena mala deca provode na iPhone i iPad uređajima. To uključuje poremećaj pažnje, depresiju i probleme zavisnosti.

U „Razumevanje mozga vašeg deteta“, stručnjak za povrede mozga i psihoterapeut kaže da uređaji sa ekranima treba da „postepeno dođu u ruke deteta“ kada se emocionalno i intelektualno razviju.

Dr Bilbao kaže da bi to trebalo biti idealno nakon šeste godine, što je i preporuka Američke akademije za pedijatriju.

Autor citira tehnološke gurue Bila Gejtsa i Stiva Džobsa koji su u intervjuima izjavili da su svojoj deci ograničili upotrebu ekrana.

Štaviše, dr Bilbao otkriva da nema aplikacije na svom mobilnom telefonu ili tabletu za svoje troje dece.

Aplikacije mogu „prouzrokovati da dete izgubi interesovanje za druge aktivnosti koje su korisnije za njegov razvoj“, kaže autor. Iz tog razloga, on je kontroverzno ostavio poslednje poglavlje knjige – o najboljim aplikacijama za mlađe od 6 godina – potpuno praznim.

„Mnogi roditelji počinju da podstiču upotrebu mobilnih telefona i tableta“, objašnjava dr Bilbao koji je pohađao obuku u SAD i Velikoj Britaniji.

„Umesto da se krećete ka većem rasponu pažnje i većoj kontroli dečjeg uma, po mom mišljenju to izaziva kašnjenje… Bilo bi kao da detetu koje je tek naučilo da hoda motor od 800 kubika date.

„Povremeno moja deca koriste mobilni telefon da pregledaju fotografije našeg odmora… i to radimo zajedno. Ponekad gledamo pesmu sa njima i učimo plesne pokrete, ali oni ne igraju igrice. Takođe im ograničavamo vreme u ispred televizije“.

„Razumevanje mozga vašeg deteta“ koristi osnovnu neuronauku da objasni kako mala deca misle, osećaju i ponašaju se u prvim godinama života. Knjiga ima za cilj da pomogne roditeljima da reše uobičajene probleme u vaspitanju dece kao što su napadi besa i da promoviše zdrav intelektualni i emocionalni razvoj svojih potomaka.

Postoje četiri ključna odeljka za roditelje: osnove za razumevanje razvoja dečjeg mozga, alati neophodni za podržavanje ovog rasta, kako podučavati emocionalnu inteligenciju i kako ojačati intelektualni mozak.

Autor zdrav razvoj dečjeg mozga poredi sa negovanjem hrasta. Da bi rasla od „semena“ do zrelosti, deci je potrebna fizička sigurnost, bezbedno okruženje i „zalivanje mozga“, tj. roditeljska ishrana i poverenje/sloboda roditelja.

Svaka tema roditeljskog saveta navedena u knjizi povezana je sa određenim područjem mozga i kako se to razvija kod dece. Ponašanje mališana kontroliše moždano stablo (mozak reptilija) i limbički sistem (paleomamalijski ili emocionalni mozak) — a ne racionalni mozak, kaže dr Bilbao.

Osim paravana, autor kritikuje ekstremne pristupe koji se koriste za promovisanje razvoja deteta. To uključuje „prirodno“ obrazovanje bez pravila, velike farmacije prepisuju lekove za decu sklonu ometanju, i nedokazane „čudesne programe“ za pretvaranje dece u genije.

Dr Bilbao kaže: „Genetski modifikovan paradajz, koji sazri za nekoliko dana…., gubi suštinu svog ukusa…mozak koji se razvija pod pritiskom… može usput da izgubi deo svoje suštine.“